21+

21+

Super League Interwetten: Εκπληκτικός ΠΑΣ, «τέζαρε» και τον Παναθηναϊκό! (video)

18/9/2021 22:43
O ΠΑΣ Γιάννινα μετά το «διπλό» στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ (1-0), κέρδισε με 1-0 τον Παναθηναϊκό στους «Ζωσιμάδες» και έκανε το 2x2 στο πρωτάθλημα! Ο Γκαρντάβσκι (5’) το γκολ για τους Ηπειρώτες, απότομη προσγείωση για τους φλύαρους «πράσινους», που γνώρισαν 4η σερί ήττα από τον «Άγιαξ της Ηπείρου».

Ονειρικό ξεκίνημα για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο φετινό πρωτάθλημα. Μια εβδομάδα μετά το μεγάλο «διπλό» στην έδρα του ΠΑΟΚ (1-0), οι Γιαννιώτες επικράτησαν με το ίδιο σκορ του Παναθηναϊκού στους «Ζωσιμάδες» και πέρασαν μόνοι στην κορυφή του πρωταθλήματος.Η ομάδα του Μεταξά αιφνιδίασε τους «πράσινους», παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 5ο λεπτό με φαλτσαριστό σουτ του Γκαρντάβσκι έξω από την περιοχή και στη συνέχεια έκανε σωστή διαχείριση, υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό σε φλύαρη υπεροχή.

Οι φιλοξενούμενοι, με εξαίρεση ένα άστοχο σουτ του Αϊτόρ στο 42’ από το ύψος του πέναλτι, δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς είχε πολύ αργή μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση και στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να φτιάξει ούτε μια ευκαιρία της προκοπής. Ο ΠΑΣ Γιάννινα κράτησε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το υπέρ του σκορ και έκανε το 2x2 στο πρωτάθλημα. Παράλληλα πανηγύρισε την 4η σερί νίκη του απέναντι στους «πράσινους».

Μοναδικό αρνητικό για τους γηπεδούχους, ο τραυματισμός του φορ Κόντε, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή λίγο πριν το ημίχρονο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Σνάιντερ, Καραχάλιος (70’ Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι, Περέα, Κόντε (42’ Μορέιρα, 86’ Μιλιντσεάνου).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Σάρλια, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Μαουρίσιο (70’ Βιγιαφάνιες), Ρούμπεν Πέρεθ, Αϊτόρ (70’ Παλάσιος), Λούντκβιστ (56’ Ιωαννίδης), Βιτάλ (79’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (79’ Μακέντα).