21+

21+

Super League Interwetten: Ο ΟΦΗ έκανε το «μπαμ» στην έδρα της ΑΕΚ, κυνικός ο Άρης κόντρα στον Ιωνικό (video)

20/12/2021 21:43
Ο ΟΦΗ έκανε την έκπληξη και νίκησε 2-1 εκτός έδρας την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League Interwetten, ενώ την ίδια ώρα ο Άρης έκαμψε εντός έδρας την αντίσταση του Ιωνικού με το «φτωχό» αλλά πολύτιμο 1-0.

Οι Κρητικοί με το σπουδαίο «διπλό» ανέβηκαν στους 22 βαθμούς και συγκατοικούν στην 5η θέση με τον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ η Ένωση έμεινε στους 30 πόντους και παραμένει 2η, έχοντας πλέον διαφορά έντεκα βαθμών από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ενώ ο 3ος ΠΑΟΚ πλησίασε στους δύο πόντους.Από την πλευρά του ο Άρης με το «τρίποντο» που πήρε «σκαρφάλωσε» στους 21 βαθμούς και παραμένει 7ος, με τους Νικαιώτες να παραμένουν στους 14 πόντους και στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

«Άλωσε» το ΟΑΚΑ με ανατροπή ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ πέτυχε τη σπουδαιότερη νίκη της 15ης αγωνιστικής της Super League Interwetten επικρατώντας 2-1 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ με τον Όγκνιεν Βράνιες στο 14' και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Λάζαρο Λάμπρου να ισοφαρίζει εννιά λεπτά αργότερα γιατο 1-1 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα οι Κρητικοί ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα με τέρμα του Καμάου, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς. Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη πίεση στη συνέχεια ψάχνοντας την ισοφάριση και στο φινάλε έχασε τεράστια ευκαιρία για να σώσει το βαθμό, με τον Άμραμπατ να αστοχεί σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 87'.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και το συγκρότημα του Νίκου Νιόπλια έφυγε με ιστορική νίκη.

Δείτε highlights από τον αγώνα του ΟΑΚΑ:

Επαγγελματική νίκη για τον Άρη

Ο Άρης πέτυχε μία δύσκολη νίκη κόντρα στον Ιωνικό με το οριακό αλλά πολύτιμο 1-0.

Στο πρώτο μέρος οι «κίτρινοι» πίεσαν χωρίς επιτυχία και οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Τέσσερα λεπτά μετά τη σέντρα της επανάληψης, οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Μαντσίνι από τον Μύγα.

Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά ανέλαβε την ευθύνη και σκόραρε για το 1-0. Όσο κυλούσε ο χρόνος οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν όλο και περισσότερο, δίχως το σύνολο του Άκη Μάντζιου να εκμεταλλευτεί κάποια από τις ευκαιρίες που υπήρχαν για αντεπιθέσεις.

Δίχως να κινδυνεύσει πάντως σημαντικά, ο Άρης πήρε μία σημαντική νίκη με 1-0.