21+

21+

Επέστρεψε στις νίκες με Λουκάκου η Τσέλσι (video)

26/12/2021 21:32
Η Τσέλσι με πρωταγωνιστή τον Λουκάκου, κέρδισε με 3-1 την Άστον Βίλα στο «Βίλα Παρκ» και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, διατηρώντας το -6 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Μετά από δύο σερί ισοπαλίες, η Τσέλσι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-1 της Άστον Βίλα, η οποία δεν είχε τον Στίβεν Τζέραρντ στον πάγκο, μιας και ο Άγγλος τεχνικός βρίσκεται σε καραντίνα λόγω κορωνοϊού.

Η εντυπωσιακή νίκη της Μάντσεστερ Σίτι επί της Λέστερ (6-3) ανάγκαζε την Τσέλσι να κερδίσει μέσα στο «Βίλα Παρκ» προκειμένου να μη δει τη διαφορά από την κορυφή να ξεφύγει σε επικίνδυνα επίπεδα. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ δεν πατούσε καλά στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Άστον Βίλα και βρέθηκε πίσω στο 28’ από αυτογκόλ του Τζέιμς, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει σχεδόν άμεσα με πέναλτι του Ζορζίνιο.Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Τούχελ πέρασε στο ματς τον Λουκάκου και ο Βέλγος επιθετικός της έδωσε τη λύση, σκοράροντας με κεφαλιά στο 56’ έπειτα από σέντρα του Χάντσον-Οντόι. Οι «μπλε» ήταν κυρίαρχοι στο δεύτερο μέρος, σπατάλησαν μεγάλες ευκαιρίες με Μάουντ και Χάντσον-Οντόι για ένα τρίτο γκολ αλλά δεν το πλήρωσαν. Στις καθυστερήσεις ο Λουκάκου έφυγε ταχύτατα στην κόντρα, κέρδισε πέναλτι και επέτρεψε στον Ζορζίνιο να «σφραγίσει» τη νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Ο Ιταλός έφτασε έτσι τα 10 εύστοχα πέναλτι στο 2021, τα περισσότερα από οποιονδήποτε παίκτη σε ένα ημερολογιακό έτος στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ. Το προηγούμενο ρεκόρ με 9 εύστοχα πέναλτι σε ένα έτος μοιράζονταν ο Ματ Λε Τισιέ (1994) και ο νυν τεχνικός της Άστον Βίλα, Στίβεν Τζέραρντ (2014).

Στα αξιοσημείωτα πως η Άστον Βίλα έχασε 7ο παιχνίδι της Πρέμιερ Λιγκ στο οποίο προηγήθηκε στο σκορ μέσα στο 2021, ισοφαρίζοντας το αρνητικό ρεκόρ της Έβερτον το 1999 και της Γουίγκαν το 2006.