21+

21+

Super League Interwetten: Ο αποδεκατισμένος Απόλλωνας «έκοψε» βαθμούς από τον Ολυμπιακό! (video)

5/1/2022 21:26
Ο Απόλλωνας Σμύρνης των πολλών απουσιών κράτησε στο 0-0 τον Ολυμπιακό στην Ριζούπολη και πήρε βαθμό-«χρυσάφι» στη μάχη για την παραμονή. Πολλές χαμένες ευκαιρίες από τους «ερυθρόλευκους», που μπήκαν με το αριστερό στη νέα χρονιά και είδαν τη διαφορά από την 2η ΑΕΚ να κατεβαίνει σε μονοψήφια επίπεδα (+9).

Γκέλα ολκής για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μετά από δέκα διαδοχικές νίκες, «κόλλησε» στο 0-0 με τον Απόλλωνα Σμύρνης στην Ριζούπολη και είδε την 2η ΑΕΚ να μειώνει στο -9 τη διαφορά από την κορυφή. Πρόκειται για έναν… ηρωικό βαθμό για την «Ελαφρά Ταξιαρχία», η οποία παρατάχθηκε χωρίς 15 παίκτες (Κότσαρης, Ρόνγκε, Άλβες, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Ράιλι, Τουτουαρίμα, Κάστρο, Σλίβκα, Παπαγεωργίου, Ματέι, Παμλίδης, Μαρτίνες, Τσιλούλης, Σαχλί) αλλά και χωρίς τον προπονητή της, Φέστα λόγω κορωνοϊού. Από την πλευρά τους, οι Πειραιώτες δεν είχαν συνοχή στο παιχνίδι τους ελέω και των αρκετών απουσιών, και πλήρωσαν την αστοχία τους, αφού δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που απόλεσαν.Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ τους, Βέρχουλστ, ο οποίος πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις. Στο 11’ νίκησε από την μικρή περιοχή τον Καμαρά, στο 32’ είπε «όχι» σε σουτ του Μπουχαλάκη εντός περιοχής, ενώ στο 61’ απέκρουσε και την σκαστή κεφαλιά του Τικίνιο. Δύο λεπτά μετά ο Βέλγος γκολκίπερ έκανε επέμβαση και σε σουτ του Ρέαμπτσιουκ, ενώ στο 73’ στάθηκε τυχερός, αφού ο Ελ Αραμπί αστόχησε εξ επαφής από την μικρή περιοχή έπειτα από σέντρα του Βαλμπουενά. Ακολούθησαν δύο καλά σουτ του Βρουσάι (77’, 83’), με τον Απόλλωνα να αντέχει την πίεση ως το φινάλε.

Να σημειωθεί πως στο 85' ο Μαρτίνς πέρασε στον αγώνα τον Μανωλά και τον Λοβέρα, δηλαδή τα νέα πρόσωπα της ομάδας στη μεταγραφική περίοδο, ενώ στις καθυστερήσεις έβαλε τον Σουρλή αντί του τραυματία Μπουχαλάκη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Λ. Βελέντζας): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Γιακιμόφσκι, Μπαξεβανίδης, Βιτλής, Κραγιόπουλος, Φατιόν, Γιαννιώτας (80' Γιαννάκη), Φαν Λα Πάρα (90'+5' Ντάουντα), Ιωαννίδης (87' Δούμας), Σίγκνεβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Βάτσλικ, Καρμπόβνικ (85' Λοβέρα), Μπα, Παπαδόπουλος (85' Μανωλάς), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, (90'+2' Σουρλής) Μαντί Καμαρά (46' Τικίνιο), Μασούρας (57' Βαλμπουενά), Βρουσάι, Ελ Αραμπί.