21+

21+

21+

21+

Μολδαβία-Ελλάδα: Νίκη με καλή εμφάνιση και τώρα τελικός με Σλοβενία (highlights)

15/11/2020 23:39
Η Εθνική Ελλάδας πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και με πρωταγωνιστή τον Κώστα Φορτούνη έφυγε με το διπλό από το Κισινάου επικρατώντας με 2-0 της Μολδαβίας. Φορτούνης (32') και Μπακασέτας (42') τα γκολ για τους φιλοξενούμενους. Τελικός με την Σλοβενία την Τετάρτη (18/11) εκεί όπου η «γαλανόλευκη» θέλει μόνο τη νίκη για να τερματίσει πρώτη στον όμιλο του Nations League.

Υπεροχή και υπέροχος ΦορτούνηςΟ Τζον Φαν Σιπ επέλεξε τον Κώστα Φορτούνη για το αρχικό σχήμα και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός φρόντισε να τον δικαιώσει. Η Εθνική είχε την υπεροχή από την αρχή και προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα των Μολδαβών οι οποίοι φάνηκαν αποφασισμένοι να παίξουν άμυνα από την αρχή. Στο 11' ο Μπακασέτας βρήκε πολύ ωραία τον Φορτούνη μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ που επιχείρησε ο δεύτερος σταμάτησε εντυπωσιακά ο Ναμάσκο. Οι παίκτες του Φαν Σιπ μπορεί προσπαθούσαν να φτάσουν με αξιώσεις μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων χωρίς όμως επιτυχία. Όλα άλλαξαν βέβαια στο 32' όταν ο Φορτούνης με μία οβίδα εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας της Μολδαβίας ανοίγοντας το σκορ.

Το γκολ αυτό έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στους διεθνείς μας και δέκα λεπτά μετά ο Μπακασέτας έπειτα από ωραία ασίστ του Φορτούνη, διπλασίασε με σουτ μέσα από την περιοχή τα τέρματα της ομάδας του. Το ημίχρονο έκλεισε με ακόμη μία καλή ευκαιρία για την γαλανόλευκη όταν ένας από τους πιο δραστήριους παίκτες του γηπέδου, ο Κώστας Τσιμίκας μετά από ωραία ενέργεια είδε το σουτ του να καταλήγει κόρνερ έπειτα από απόκρουση του Ναμάσκο.

Έλεγξε τον ρυθμό, θα μπορούσε το 0-3

Στην επανάληψη η Εθνική συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ψάχνοντας και το τρίτο τέρμα που θα κλείδωνε ουσιαστικά τη νίκη. Έφτασε κοντά σε αυτό στο 54' όταν ο Μπακασέτας βρήκε ωραία τον Φορτούνη μέσα στην περιοχή, αυτός τσίμπησε με το μυτάκι την μπάλα αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ναμάσκο που έδιωξε σε κόρνερ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, ο Φαν Σιπ προσπάθησε με τις αλλαγές του να φρεσκάρει την ομάδα και λίγο έλειψε μία από αυτές, ο Γιακουμάκης να πετύχει το 3-0 στο 81'. Ο επιθετικός της Φένλο στην τελευταία φάση του αγώνα έχασε ακόμα μία καλή ευκαιρία το σκορ όμως παρέμεινε στα ίδια επίπεδα.

Μολδαβία: (Ένγκιν Φιράτ) Ναμάσκο, Πόσματς, Αρνάς, Γιαρντάν, Ρέαμπτσιουκ, Τσεμποτάρου, Ιονίτα, Ρατά, Τσότσιουτς, Σπάταρου, Νταμασκάν

Ελλάδα: (Τζον Φαν Σιπ) Βλαχοδήμος, Μαυρίας, Χατζηδιάκος, Τζαβέλας, Τσιμίκας, Ζέκα, Μπουχαλάκης, Λημνιός, Μπακασέτας, Φορτούνης, Παυλίδης