21+

21+

Κόνφερενς Λιγκ: Με ηγέτη Ιμόμπιλε η Λάτσιο, προβάδισμα και για ΑΕΚ (video)

17/2/2023 00:19
Η Λάτσιο μπορεί να αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 15' στην εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Κλουζ αλλά χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του αρχηγού της Ιμόμπιλε πήρε τη νίκη με 1-0.

Η ΑΕΚ Λάρνακας βρήκε αρκετά εμπόδια με αντίπαλο την Ντίνπρο όμως στο τέλος με σκόρερ τον Άνχελ Γκαρσία έκαμψε την αντίσταση των Ουκρανών παίρνοντας τη νίκη με 1-0.

Με το ίδιο σκορ επικράτησαν και η Λουντογκόρετς της Άντερλεχτ και η Παρτιζάν στην έδρας της Σερίφ Τιρασπόλ, με το πρώτο ζευγάρι πάντως να έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον όσο αφορά την υπόθεση πρόκριση. ΑΕΚ Λάρνακας-Ντνίπρο 1-0

Η ΑΕΚ Λάρνακας δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στη μαχητική Ντνίπρο, μπορεί να μην ήταν εμφανώς ανώτερη από την αντίπαλο της αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη. Δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες όμως στο 84' προηγήθηκε με μία ωραία κεφαλιά του Άνχελ Γκαρσία, κράτησε το προβάδισμα της στα εναπομείναντα λεπτά και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Λάτσιο-Κλουζ1-0

Στη Ρώμη η Λάτσιο έμεινε με δέκα παίκτες στο 15' λόγω αποβολής του Πάτρικ, σε μία αυστηρή είναι η αλήθεια απόφαση όμως δεν πτοήθηκε και στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Ιμόμπιλε έπειτα από πολύ ωραία κομπίνα σε φάουλ. Στην επανάληψη μπορεί να πιέστηκε, είχε όμως ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ και δίκαια έφτασε σε ένα αποτέλεσμα που της δίνει ακόμα περισσότερο το ρόλο του φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Λουντογκόρετς-Άντερλεχτ 1-0

Η Λουντογκόρετς χρειάστηκε ένα γκολ του Τιάγκο Ροντρίγκες στο 9' για να κάμψει την αντίσταση της Άντερλεχτ και πλέον θα πάει στο Βέλγιο για να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ. Οι γηπεδούχοι βέβαια στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού βρισκόντουσαν σε παθητικό ρόλο, έδωσαν αρκετό χώρο στους αντιπάλους τους οι οποίοι όμως δεν βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης και πλέον θα ψάξουν την ανατροπή στην έδρα τους.

Σερίφ Τιρασπόλ-Παρτιζάν 0-1

Η Παρτιζάν έδειξε χαρακτήρα στην έδρα της Σερίφ Τιρασπόλ και με σκόρερ τον Ρικάρντο Γκόμες στο 45' πήρε το επιθυμητό για την ίδια αποτέλεσμα. Στο δεύτερο μέρος βέβαια έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βούγιασιτς και από εκεί και έπειτα δέχτηκε μεγάλη πίεση. Κλείστηκε όμως στην άμυνα της και κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της έως το τέλος.