Κύπελλο Γερμανίας: Στον τελικό με τεσσάρα η Βόλφσμπουργκ (video)

29/4/2015 23:42
Η Βόλφσμπουργκ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Αρμίνια, την οποία διέλυσε με 4-0 στο Μπίλεφελντ και εξασφάλισε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ντόρτμουντ.

Μετά από 20 χρόνια η Βόλφσμπουργκ θα αγωνιστεί ξανά στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας. Οι «λύκοι» νίκησαν με 4-0 την Αρμίνια το Μπίλεφελντ και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τον τελικό.

Η ομάδα του Χέκινγκ ήταν κυρίαρχη και άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με γκολ του Άρνολντ. Στο 31’ ο Λουίς Γκουστάβο «έγραψε» το 2-0 με κεφαλιά, ενώ στο 47’ η Αρμίνια έφτασε κοντά το γκολ, όμως το σουτ του Ντικ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπενάλιο.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Πέρισιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ και στο 55’ ο Άρνολντ πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που η Βόλφσμπουργκ θα δώσει το παρών σε τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας. Η πρώτη ήταν πριν 20 χρόνια, όταν οι «λύκοι» γνώρισαν την ήττα με 3-0 από την Γκλάντμπαχ.