Κύπελλο Συνομοσπονδιών: Νίκη και πρωτιά για Βραζιλία, 2η η Ιταλία

23/6/2013 04:05
Την πρώτη θέση του 1ου ομίλου στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών πανηγύρισε η Βραζιλία, η οποία επικράτησε με 4-2 της Ιταλίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά μαζί με την «σκουάντρα ατζούρα» που περιορίστηκε στην 2η θέση.

Τις τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς στον θεσμό πανηγύρισε η Βραζιλία, η οποία σε ένα ωραίο παιχνίδι, επικράτησε της φιναλίστ του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου, Ιταλίας με 4-2 και εκτός απρόοπτου θα συναντήσει στα ημιτελικά την Ουρουγουάη.

Το σκορ άνοιξε ο Ντάντε υπέρ της «σελεσάο» στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, και παρά την ισοφάριση του Τζακερίνι στο 51’, ο Νειμάρ με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 55’ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια, τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Φρεντ ο οποίος με δύο γκολ στο 66’ και στο 89’, διαμόρφωσε το τελικό 4-2, με τον Κιελίνι να μειώνει προσωρινά σε 3-2 στο 71’.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, το Μεξικό με δύο γκολ του Ερνάντεζ στο 54’ και στο 66’ επικράτησε με 2-1 της Ιαπωνίας, οι οποίοι μείωσαν με τον Οκαζάκι στο 86’, ωστόσο δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και αποχώρησαν χωρίς βαθμό σον θεσμό.