Κόπα Άφρικα: Πρώτη νίκη το Μάλι, παραλίγο σοκ για Γκάνα

20/1/2013 22:49
Την πρώτη νίκη του Κόπα Άφρικα πήρε το Μάλι το οποίο επικράτησε με 1-0 του Νίγηρα χάρη σε τέρμα του Σεϊντού Κεϊτά στο 84’.

Ο πρώην άσος της Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Νταουντά και με πλάσε 6 λεπτά πριν το φινάλε, έδωσε την νίκη στο Μάλι το οποίο πλασαρίστηκε και στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 2ου ομίλου.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Γκάνα και Κονγκό μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας μετά το τελικό 2-2. Οι Γκανέζοι είχαν προηγηθεί με 2-0 χάρη στα τέρματα των Μπάντου (40’) και Ασαμόα (49’), ωστόσο το μαχητικό Κονγκό δεν το έβαλε κάτω, με τον Μπουτού αρχικά να μειώνει στο 53’ σε 2-1, ενώ στο 69’ ο Μποκανί της Άντερλεχτ ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» για την ισοφάριση.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι μπορούσε να πάει παντού, με τον Μουλούμπου να χάνει μεγάλη ευκαιρία με σουτ για την ολική ανατροπή υπέρ των «λεοπαρδάλεων».

Τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής (2ος όμιλος)

Γκάνα - Κονγκό 2-2

Μάλι - Νίγηρας 1-0