Προκριματικά Μουντιάλ: Στη Ρωσία με χατ-τρικ Μέσι η Αργεντινή, αποκλείστηκε η Χιλή (videos)

11/10/2017 04:48
Με τον Μέσι να πετυχαίνει χατ-τρικ, η Αργεντινή κέρδισε με 3-1 το Εκουαδόρ και προκρίθηκε στα τελικά της Ρωσίας, μαζί με Ουρουγουάη και Κολομβία. Στα μπαράζ το Περού, εκτός η Χιλή!

Ο Λιονέλ Μέσι πήρε από το χέρι την Αργεντινή και με τρία γκολ έκανε την ανατροπή στο Εκουαδόρ (1-3), στέλνοντας την «αλμπισελέστε» στο Μουντιάλ της Ρωσίας!

Οι γηπεδούχοι να άνοιξαν το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Ιμπάρα, ωστόσο στο 12’ ο Μέσι συνεργάστηκε με τον Ντι Μαρία και ισοφάρισε σε 1-1. Ο «Λίο» ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 20ο λεπτό με δυνατό τελείωμα μέσα από την περιοχή, ενώ στο 62’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με υπέροχο ψηλοκρεμαστό σουτ.

Η Αργεντινή θα δώσει το «παρών» σε τελική φάση Μουντιάλ για 12η διαδοχική φορά, εξασφαλίζοντας την απευθείας πρόκριση μέσω της 3ης θέσης στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής.

Μια θέση πιο πάνω τερμάτισε η Ουρουγουάη, η οποία κέρδισε με 4-2 τη Βολιβία στο Μοντεβιδέο. Το αυτογκόλ του Σίλβα (24’) έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, όμως η «σελέστε» ολοκλήρωσε την ανατροπή πριν το ημίχρονο χάρη στα γκολ των Κάσερες (39’) και Καβάνι (42’). Στην επανάληψη ο Σουάρες «καθάρισε» το ματς με δύο γκολ (60’, 76’), ενώ το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Γκοντίν (79’), πετυχαίνοντας νέο αυτογκόλ υπέρ της Βολιβίας.

Το τέταρτο απευθείας εισιτήριο εξασφάλισε η Κολομβία μετά το ισόπαλο 1-1 στο Περού. Ο Χάμες έβαλε μπροστά τους «καφετέρος» στο 56ο λεπτό, με τους «ίνκας» να απαντούν στο 76’ με τον Γκερέρο. Με το βαθμό της ισοπαλίας το Περού εξασφάλισε την 5η θέση και το δικαίωμα να διεκδικήσει την πρόκριση σε μπαράζ με τη Νέα Ζηλανδία.

Οι Περουβιανοί πήραν το εισιτήριο για τα μπαράζ στην ισοβαθμία με τη Χιλή, η οποία ηττήθηκε με 3-0 από την αδιάφορη βαθμολογικά Βραζιλία στο Σάο Πάουλο. Η «σελεσάο» πήρε τη νίκη με γκολ των Παουλίνιο (55’) και Γκαμπριέλ Ζεσούς (57’, 90+3’) αφήνοντας εκτός Μουντιάλ τους πρωταθλητές Λατινικής Αμερικής.

Εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου έμεινε και η Παραγουάη. Η «αμπιρόχα» ήθελε νίκη στην έδρα της απέναντι στην ουραγό Βενεζουέλα για να πάρει την απευθείας πρόκριση, ωστόσο ηττήθηκε με 1-0 και τερμάτισε στην 7η θέση!

10. Βενεζουέλα 12 (19-35)

*οι 4 πρώτοι προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, ο 5ος παίζει μπαράζ με τον πρωταθλητή Ωκεανίας (δηλαδή τη Νέα Ζηλανδία )

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς