Κύπελλο Αγγλίας: Πρόκριση με τριάρα η Τότεναμ

7/1/2018 19:49
Με τρία γκολ σε οχτώ λεπτά στο δεύτερο μέρος η Τότεναμ κέρδισε με 3-0 την Γουίμπλεντον στο «Γουέμπλεϊ» και «σφράγισε» το εισιτήριο για τους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Τότεναμ δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στη συμπολίτισσα Γουίμπλεντον, αφού στην επανάληψη «καθάρισε» τη νίκη (3-0) και πήρε την πρόκριση για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου.

Ο Μαουρίτσιο Ποκετίνο κατέβασε βασική ομάδα, ωστόσο η Γουίμπλεντον, παίζοντας μαζική άμυνα, κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη όμως μίλησε η κλάση του Χάρι Κέιν, ο οποίος με δύο γκολ σε δύο λεπτά (63’, 65’) έδωσε τη λύση για τους «πετεινούς».

Στο 71’ ο Βερτόγχεν έκανε το 3-0 και πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Τότεναμ μετά από 1536 ημέρες! Το 3-0 έμεινε ως το φινάλε και η Τότεναμ θα μπει στην αυριανή (8/1) κλήρωση για τους «32» του θεσμού.