Κύπελλο Ισπανίας: Γλίτωσε τα χειρότερα η Μπαρτσελόνα

11/1/2019 01:32
Η Λεβάντε νίκησε 2-1 τη Μπαρτσελόνα στο πρώτο παιχνίδι για τους «16» του Κυπέλλου, με τους Καταλανούς να μειώνουν στο 85’ με πέναλτι του Κουτίνιο περιορίζοντας τη ζημιά.

Η Μπαρτσελόνα κατέβηκε στη Βαλένθια χωρίς Μέσι και Σουάρες και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από το 20’ κόντρα στη Λεβάντε. Εν τέλει μείωσε στο 85’ με πέναλτι του Κουτίνιο και με το τελικό 2-1 μπορεί να ελπίζει σε ανατροπή στη ρεβάνς του Καμπ Νου.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε άφησε εκτός αποστολής Μέσι, Σουάρες, Πικέ, Ράκιτιτς, Αλμπα και είδε τη Λεβάντε να κάνει πάρτι στο πρώτο ημίχρονο. Στο 4’ ο Καμπάκο σκόραρε με κεφαλιά για το 1-0 ενώ στο 18’ ο Μαγιοράλ βρήκε δίχτυα με πλασέ κάνοντας δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ ωστόσο στην επανάληψη οι αλλαγές του Βαλβέρδε διόρθωσαν κάπως τα πράγματα και στο 85’ ο Κουτίνιο μείωσε σε 2-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Ντένις Σουάρες. Όλα πλέον θα κριθούν στη ρεβάνς του «Καμπ Νου» σε μια εβδομάδα (17/1).