Σκάνδαλο με ακυρωθέν γκολ στο Ουγγαρία – Αζερμπαϊτζάν, επηρεάζεται όλος ο όμιλος (vid)

14/10/2019 13:29
Ο διαιτητής Ντένις Χίγκλερ ακύρωσε το κανονικό γκολ του Αζερμπαϊτζάν στις καθυστερήσεις αγώνα με την Ουγγαρία στη Βουδαπέστη (1-0) και άλλαξε όλες τις ισορροπίες στον 5ο όμιλο των προκριματικών του Euro.

Η Ουγγαρία με γκολ του Κορχούτ προηγούνταν με 1-0 του Αζερμπαϊτζάν στη Βουδαπέστη αλλά στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ολλανδός διαιτητής του αγώνα, Ντένις Χίγκλερ, ακύρωσε το τέρμα των φιλοξενούμενων επειδή είδε χέρι του Μουσταφαζάντε ο οποίος έσπρωξε τη μπάλα με το κορμί του στα δίχτυα.

«Δεν βρίσκω λόγια για να περιγράψω το λάθος του διαιτητή. Όλοι είδαν ότι σκοράραμε ένα κανονικό γκολ. Οι Ούγγροι ήταν καλύτεροι, το παραδέχομαι, όμως σκοράραμε κανονικό γκολ και δικαιούμαστε το βαθμό. Είμαι θυμωμένος και απογοητευμένος», δήλωσε μετά το παιχνίδι ο τεχνικός του Αζερμπαϊτζάν, Τζούρκεβιτς

Με μία αγωνιστική να απομένει για τους δύο πρώτους του ομίλου, Κροατία και Ουγγαρία και δύο για Σλοβακία, Ουαλία και Αζερμπαϊτζάν η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής:

Κροατία 14 (7 ματς)
Ουγγαρία 12 (7 ματς)
Σλοβακία 10 (6 ματς)
Ουαλία 8 με (6 ματς)
Αζερμπαϊτζάν 1 (6 ματς)

Εάν το κανονικό γκολ του Αζερμπαϊτζάν μετρούσε τότε η βαθμολογία θα είχε ως εξής:

*Η Σλοβακία έχει νικήσει και στα δύο ματς την Ουγγαρία

* Προκρίνονται οι δύο πρώτοι του ομίλου. Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια που ισχύουν είναι: οι βαθμοί στα μεταξύ τους, η διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους, η καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους, η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση στα μεταξύ τους, η διαφορά τερμάτων, η καλύτερη επίθεση, η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, οι περισσότερες νίκες, οι περισσότερες νίκες εκτός έδρας.