Πέρασε άνετα από τη Φρανκφούρτη κι ανέβηκε τρίτη η Γκλάντμπαχ (highlights)

16/5/2020 21:51
Σκοράροντας δύο γκολ πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, η Γκλάντμπαχ έκανε εύκολο το έργο της στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, περνώντας από την έδρα της αντιπάλου της με 1-3.

Με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας συγκεντρώσει 52 βαθμούς και προσπέρασε τη Λειψία η οποία νωρίτερα έμεινε στο 1-1 με τη Φράιμπουργκ. Πλέον η Γκλάντμπαχ απέχει τρεις πόντους από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου η οποία θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (17/5) εκτός έδρας την Ουνιόν Βερολίνου.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους. Ο Πλεά άνοιξε το σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του ματς και στο 7' ο Τουρέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο κορυφαίος του ματς Πλεά είχε δοκάρι στο 68', αλλά πέντε λεπτά μετά ο Μπενσεμπαϊνί από το σημείο του πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3 «κλειδώνοντας» το «τρίποντο».

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Αντρέ Σίλβα στο 81'.