Σούπερ Λιγκ: Όλα στο «Χ» και πάμε για φινάλε… θρίλερ (video)

6/7/2020 22:20
Παραμένει το… θρίλερ στη μάχη της παραμονής στην Σούπερ Λιγκ, αφού Παναιτωλικός, Πανιώνιος και Ξάνθη πήραν από ένα βαθμό στην 5η αγωνιστική των πλέι-άουτ και η βαθμολογία έμεινε αμετάβλητη.

Δεν άλλαξε κάτι στις θέσεις της βαθμολογίας της Σούπερ Λιγκ μετά την 5η αγωνιστική των πλέι-άουτ, αφού Παναιτωλικός, Πανιώνιος και Ξάνθη πήραν από ένα βαθμό στα παιχνίδια απέναντι σε Ατρόμητο, ΑΕΛ και Λαμία αντίστοιχα.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη, Ξάνθη και Παναιτωλικός συνεχίζουν ισοβαθμούν στους 23 βαθμούς, ενώ ο ουραγός Πανιώνιος βρίσκεται στο -1. Το ερχόμενο Σάββατο (11/7), οι «κυανέρυθροι» υποδέχονται τους Αγρινιώτες στη Νέα Σμύρνη, σε παιχνίδι με χαρακτήρα τελικού για την παραμονή, ενώ η Ξάνθη υποδέχεται τον Αστέρα Τρίπολης.

Την τελευταία αγωνιστική, ο Πανιώνιος παίζει στην έδρα του Ατρόμητου, η Ξάνθη στην έδρα της ΑΕΛ, ενώ ο Παναιτωλικός έχει εντός έδρας παιχνίδι με τον Βόλο.

Τα ματς:

Λαμία – Ξάνθη 0-0

Χωρίς σκορ έληξε το παιχνίδι της Ξάνθης με την Λαμία στο ΔΑΚ, με τους Ακρίτες να χάνουν μια μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν τη νίκη, παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 29’ λόγω αποβολής του Βλαχομήτρου με δεύτερη κίτρινη για πάτημα στον Κασάδο. Οι Ακρίτες είχαν την υπεροχή από το ξεκίνημα αλλά δυσκολεύτηκαν να απειλήσουν με αξιώσεις, έχοντας ως μοναδικές καλές στιγμές ένα σουτ του Ντε Αμορίμ στο 13’ και μια κεφαλιά του Λισγάρα στο 40’ που πέρασαν εκτός εστίας. Πολύ κακό παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της Λαμίας. Οι μοναδικές φάσεις σημειώθηκαν στο τελευταίο τέταρτο, συγκεκριμένα στο 76’ το μακρινό σουτ του Ντε Αμορίμ πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 84’ ο Τερκί δεν έπιασε καλά το σουτ μέσα από την περιοχή και η φάση χάθηκεΑΕΛ - Πανιώνιος 0-0

Ο Πανιώνιος, παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 31’ λόγω αποβολής του Ντομίνγκες κράτησε το 0-0 με την ΑΕΛ στη Λάρισα και παρέμεινε αήττητος στα πλει-άουτ. Από μια καλή ευκαιρία για την κάθε ομάδα στο πρώτο μέρος, στο 35’ οι «κυανέρυθροι» είδαν τον Μπέρτο να σταματάει με προβολή το σουτ του Λυμπεράκη από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ στο 39’ οι «βυσσινί» είχαν δοκάρι με σουτ του Παπάζογλου. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ είχε την υπεροχή και έφτιαξε ορισμένες ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Κότνικ, ο οποίος κράτησε το 0-0 ως το φινάλε.

Ατρόμητος – Παναιτωλικός 2-2

Σε ένα γεμάτο παιχνίδι, Ατρόμητος και Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο Περιστέρι. Ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο 18’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, ο οποίος σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του και δεν το πανηγύρισε. Στη συνέχεια, ο Παναιτωλικός κέρδισε μέτρα και στην πρώτη του ευκαιρία βρήκε την ισοφάριση, με πανέμορφη κεφαλιά του Μουνιέ (35’). Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους Αγρινιώτες, που είχαν 1-2 καλές στιγμές για ένα δεύτερο γκολ μέχρι το ημίχρονο. Βέβαια η μεγαλύτερη ευκαιρία άνηκε στον Ατρόμητο, όταν στο 45+2’ ένα λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων επέτρεψε στον Μπουσουλάτζιτς να σουτάρει εντός περιοχής αλλά ο Φερνάντεθ του είπε «όχι».

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Περιστεριώτες πήραν εκ νέου το προβάδισμα με πέναλτι του Μανούσου (57’), αλλά δύο λεπτά μετά ο Ρόσα εκτέλεσε κόρνερ και ο 17χρονος Κωνσταντόπουλος στο ντεμπούτο του κατάφερε να σκοράρει από κοντά κάνοντας το 2-2. Ο Ατρόμητος έβγαλε αντίδραση και είχε τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες με τον Βέλλιο, ο οποίος στο 68’ αστόχησε μόνος του από τη μικρή περιοχή, στο 72’ δεν έπιασε καλά το σουτ εντός περιοχής, ενώ στις καθυστερήσεις βρήκε τη μπάλα με το χέρι αντί για το κεφάλι και η φάση χάθηκε. Από την πλευρά του ο Παναιτωλικός είχε δύο άστοχα σουτ, το πρώτο στο 77’ με απευθείας φάουλ του Μπάιροβιτς και το δεύτερο στο 90+3’ με μακρινό σουτ του Τσιγγάρα.