Euro 2020: Τρομερή ανατροπή στα τελευταία λεπτά η Ουγγαρία (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
12/11/2020 23:55
Η Ουγγαρία με μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά πήρε τη νίκη απέναντι στην Ισλανδία (2-1) και θα βρεθεί στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Ουγγαρία βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο στην εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Ισλανδία καθώς από το 11' είδε την αντίπαλο της να ανοίγει το σκορ. Σε ένα πρώτο ημίχρονο με αρκετές ευκαιρίες έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Έπρεπε να φτάσει στο 88' της αναμέτρησης για να έρθει ο Νέγκο που είχε περάσει τέσσερα λεπτά νωρίτερα στο παιχνίδι, να εκμεταλλευτεί τις κόντρες και να πετύχει μέσα από την περιοχή την ισοφάριση.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους Μαγυάρους για να έρθει ο Σομποσλάι στο 91' με προσωπική ενέργεια και ωραίο σουτ να ολοκληρώσει μία σπουδαία ανατροπή και να δώσει μία επική πρόκριση στην ομάδα του.

Η Ουγγαρία θα βρεθεί έτσι για 2η συνεχόμενη σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, έχει κληρωθεί όμως στον όμιλο του θανάτου μαζί με Γαλλία, Γερμανία και Πορτογαλία.