Ολυμπιακοί Αγώνες: Με άνεση στον 3ο γύρο η Σάκκαρη (video)

26/7/2021 13:29
Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε εύκολα με 2-0 σετ (6-1, 6-2) την Σέρβα Νίνα Στογιάκοβιτς και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει την Ελίνα Σβιτόλινα.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μαρία Σάκκαρη απέναντι στην Νίνα Στογιάκοβιτς (No 90), παίρνοντας εύκολα τη νίκη με 2-0 σετ (6-1, 6-2) για τον 2ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά τένις, μετά από αγώνα που διήρκησε 1 ώρα και 8 λεπτά.

Η Ελληνίδα τενίστρια εκμεταλλεύτηκε τα πολλά αβίαστα λάθη της Σέρβας (30 έναντι 11) και έφτασε σε μια άνετη επικράτηση για τους «16» του τουρνουά.

Η Μαρία Σάκκαρη ισοφάρισε έτσι το ρεκόρ της Λένας Δανιηλίδου η οποία είχε φτάσει στον 3ο γύρο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004.

Επόμενος αντίπαλος της Σάκκαρη για μια θέση στα προημιτελικά θα είναι η 26χρονη Ουκρανή Ελίνα Σβιτολίνα (No6), η οποία κέρδισε με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 6-4) την Αϊλα Τομλγιάνοβιτς.

Οι δύο τενίστρες έχουν αναμετρηθεί τρεις φορές στο παρελθόν, με την Σάκκαρη να μετράει δύο νίκες, το 2019 στο Σαν Χοσέ και το 2020 στην Οστράβα, ενώ η Σβιτόλινα κέρδισε την Ελληνίδα το 2019 στο Wimbledon με 2-1 σετ.