Αϊντχόφεν - Άγιαξ 2-1: Κυπελλούχος με «ψυχωμένη» ανατροπή η PSV

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
17/4/2022 21:48
H Αϊντχόφεν κατέκτησε το Κύπελλο Ολλανδίας επικρατώντας 2-1 του Άγιαξ στον τελικό της διοργάνωσης στο «Ντε Κάιπ».

Ο Αίαντας προηγήθηκε στο σκορ με ατομική προσπάθεια και σουτ του Χράβενμπεργκ στο 23', ενώ στο 45' διπλασίασε τα τέρματά του με τρομερό σουτ του Μαζραουί, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω φάουλ του Μπρόμπεϊ, πάνω στον Γκουτιέρες στο ξεκίνημα της φάσης.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν «εκρηκτική», αφού η Αϊντχόφεν έφερε... τούμπα το ματς μέσα σε δύο λεπτά. Ο Γκουτιέρες έφερε το ματς στα ίσα στο 48' με κοντινή κεφαλιά, με τον Xάκπο να κάνει την ολική ανατροπή με μακρινό σουτ στο 50' αιφινιδάζοντας και ρίχνοντας στο... καναβάτσο τον Άγιαξ, ο οποίος παρά τις προσπάθειές του δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση.

Η Αϊντχόφεν έφτασε έτσι τις 10 κατακτήσεις Κυπέλλου στην ιστορία της, με την επιστροφή της σε τελικό μετά από 10 ολόκληρα χρόνια και μετά την επικράτηση επί του Άιαντα στον τελικό του Σούπερ Καπ στην αρχή της σεζόν, πήρε άλλον έναν τίτλο κι έδειξε να έχει συνέλθει, μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό από την Λέστερ.