Γεωργία - Ελλάδα 67-80: Το 2/2 η «γαλανόλευκη» στο Ακρόπολις (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
18/8/2022 23:26
Η Εθνική Ελλάδας επικράτησε 80-67 της Γεωργίας και διπλασίασε τις νίκες της στο τουρνουά Ακρόπολις, σε ένα ματς που αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Στο β΄ μέρος, όταν μπήκαν... επιτέλους τα μακρινά σουτ, η εθνική απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα με τη Γεωργία, για να επικρατήσει με 80-67, και να διπλασιάσει τις νίκες της στο 31ο Τουρνουά «Ακρόπολις», στο πλαίσιο της 2ης ημέρας. Όπως και με την Πολωνία, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έδειξαν δύο πρόσωπα, επιτρέποντας στο ά μέρος της Γεωργίας να μη χάσει το προβάδισμα, λόγω της υπεροχής των παικτών του Ηλία Ζούρου στα ριμπάουντ, αλλά και των 2/17 τρίποντα της Ελλάδας.

Η περιφέρεια ήταν αυτή που... ξεκόλλησε την εθνική στην 3η περίοδο, με μεγάλα σουτ από Ντόρσεϊ, Λούντζη, Παπανικολάου και Κασελάκη, ενώ στην 4η περίοδο ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος προέρχεται από τραυματισμό... θυμήθηκε ποιος είναι και έδωσε ρεσιτάλ φτάνοντας τους 21 πόντους. Με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ τέλειωσε το ματς, από πλευράς Γεωργίας, ο παίκτης των Μιλγουόκι Μπακς, Σάντρο Μαμουκελασβίλι.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-34, 47-56, 67-80