Ελλάδα - Τουρκία 89-80: «Ατσάλινη αγαπημένη» κατέκτησε το Ακρόπολις (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
19/8/2022 23:13
Η Ελλάδα κατέκτησε το τουρνουά Ακρόπολις επικρατώντας της Τουρκίας με 89-80 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ μετά από ένα συγκλονιστικό και με ένταση ματς.

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά με τον Κώστα σε μεγάλα κέφια η Ελλάδα πήρε το ντέρμπι με την Τουρκία και κατέκτησε το τουρνουά Ακρόπολις, δείχνοντας χαρακτήρα στο πιο δύσκολο τεστ που έχει δώσει ως τώρα, αφού η ένταση του ματς θύμιζε επίσημο.

Σε ένα παιχνίδι με... νεύρα, τον Ομοσπονδιακό τεχνικό της Τουρκίας, Εργκίν Αταμάν, ν' αποβάλλεται με δεύτερη τεχνική ποινή και το παιχνίδι να είναι ντέρμπι, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έδειξαν πως είναι έτοιμοι να βγουν μπροστά όταν χρειαστεί. Και η εθνική, στο τέλος μετέτρεψε το ντέρμπι σε... δική της υπόθεση, αφού μετά το 79-78), με σερί 6-0, από Ντόρσεϊ και Κώστα Αντετοκούνμπο προσπέρασε με 85-78 και έφτασε στη νίκη.

Κορυφαίος ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 11 πόντους (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ, ο Αγραβάνης όσο αγωνίστηκε στο πρώτο μέρος ήταν θετικός σε άμυνα και επίθεση (4π., 5ριμπ., 1κλ., 1ασ.) ενώ σημαντικές λύσεις είχαν προσφέρει οι Λαρεντζάκης και Παπανικολάου, με τον δεύτερο να κάνει «γεμάτο» ημίχρονο (5π., 3ριμπ., 2ασ., 2κλ.) στα 14 λεπτά που είχα αγωνιστεί.

Βέβαια στην αντίπερα όχθη υπήρχε ο... φοβερός και τρομερός Κορκμάζ, ο οποίος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 19 πόντους με 3/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/4 βολές και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-43, 63-69, 89-80