Νικητής του διαμαντιού ο Τεντόγλου στην Ζυρίχη (video)

8/9/2022 23:37
Ο Μίλτος Τεντόγλου είναι ο νέος κάτοχος του διαμαντιού στο μήκος των ανδρών, με τον Έλληνα πρωταθλητή να κατακτά την πρώτη θέση ο στην Ζυρίχη στον τελικό του Diamond League με καλύτερο άλμα στα 8,42 μ.

Μερικές μόνο μέρες μετά το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ο Μίλτος Τεντόγλου έγραψε ξανά ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος Έλληνας αθλητής στίβου που κατακτάει το διαμάντι.

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του μήκους ήταν ο μεγάλος νικητής στην Ζυρίχη στον τελικό του Diamond League με άλμα στα 8,42 μ. και βραβεύτηκε με τον τίτλο της διοργάνωσης.

O Τεντόγλου ξεκίνησε τον αγώνα του με άκυρο άλμα, στη δεύτερή προσπάθεια σημείωσε 8,14 μ. (-0,7), ενώ στο τρίτο άλμα σημείωσε 7,96 μ. (+0,3). Στην τέταρτη του προσπάθεια δεν βελτιώθηκε πηδώντας στα 8,03 μ. (-0,1) αλλά στην πέμπτη έκανε μεγάλο άλμα στα 8,33 μ. (+0,3). Ο Έλληνας πρωταθλητής άφησε το καλύτερο για το τέλος, αφού στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια πήδηξε στα 8,42 μ. (0,0) αφήνοντας κατά πολύ πίσω του τον Αμερικανό Μαρκίς Ντέντι με 8,18 μ.

Στις υπόλοιπες θέσεις του αγωνίσματος τρίτος ήταν ο Κουβανός Μάικελ Μάσο με 8,05 μ., τέταρτος ο Σουηδός Τομπίας Μόντλερ με 8,01 μ., πέμπτος ο Ελβετός Σάιμον Ίχαμερ με 7,93 μ., και έκτος ήταν ο Ουρουγουανός Εμιλιάνο Λάσα με άλμα στα 7,64 μ.

Ο Τεντόγλου μπήκε έτσι στο κλειστό κλαμπ Ελλήνων αθλητών που έχει κερδίσει διαμάντι. Η Κατερίνα Στεφανίδη έχει στο παλμαρέ της 4 διαμάντια (2016, 17, 18, 19) ενώ 1 διαμάντι έχει κατακτήσει η Νικόλ Κυριακοπούλου (2015).