ΠΑΟΚ - Λαμία 1-0: «Καθάρισε» ο Κούρτιτς στον... πόλεμο της Τούμπας

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
12/9/2022 21:06
Ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα 1-0 την Λαμία στην Τούμπα για την 4η αγωνιστική της Superleague σε ένα ματς με αρκετή ένταση και νεύρα.

Η Λαμία «ζόρισε» πολύ τον ΠΑΟΚ που χρειάστηκε τις επεμβάσεις του Κοτάρσκι για να κρατήσει το μηδέν και την δεινότητα του Κούρτιτς για να πετύχει αυτό που αποδείχτηκε το γκολ της νίκης στο 44'.

Το παιχνίδι πάντως «σημαδεύτηκε» από την μεγάλη ένταση που προκλήθηκε ανάμεσα στους πάγκους των δύο ομάδων στις καθυστερήσεις, με αστυνομικούς μάλιστα να μπαίνουν ανάμεσα για να κατευνάσουν την ένταση, ενώ στο φινάλε ο Κοτάρσκι τραυματίστηκε άσχημα, αποχωρώντας με φορείο από το γήπεδο, ύστερα από σύγκρουση με τον Μποάκι της Λαμίας, που είδε μάλιστα την κόκκινη κάρτα.

Μετά από αυτήν τη νίκη ο «Δικέφαλος του Βορρά» «σκαρφάλωσε» στην 2η θέση της βαθμολογίας με 10 πόντους, αφού μόνη απώλεια βαθμών είναι αυτή στο ντ΄ρμπι με τον Άρη, που είναι και το μόνο εκτός εδρας ματς που έχει δώσει όμως στο φετινό πρωτάθλημα έως τώρα. Η Λαμία στον αντίποδα βρίσκεται στην 12η θέση με δύο βαθμούς και χωρίς να έχειπανηγυρίσει ακόμα τρίποντο.

Ο Κοτάρσκι «έκοβε», ο Κούρτιτς έλυσε τον «γόρδιο δεσμό»

Με στόχο να αιφνιδιάσουν μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο ματς και μόλις στο 4' ο Τσιλούλης μπήκε στην περιοχή, «αδειάζοντας» δύο αντιπάλους, αλλά ο Κοτάρσκι σταμάτησε το πλασέ του κρατώντας το μηδέν.

Η Λαμία φάνηκε πως είχε προσανατολισμό που χαρακτηριζόταν από... άγνοια κινδύνου και κρατούσε τις γραμμές της ψηλά, έχοντας διάθεση να πιέσει και να κυκλοφορήσει την μπάλα όποτε την είχε στην κατοχή της. Αυτό φάνηκε να αιφνιδιάζει τον ΠΑΟΚ, που με εξαίρεση ένα σουτ του Βιεϊρίνια που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σαράνοφ στο 13' δεν απείλησε ιδιαίτερα στο ξεκίνημα. Στο 24' οι Φθιώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι πάνω στον Μανούσο, καθώς υπήρξε προβολή προς το κεφάλι του έμπειρου επιθετικού, αλλά μετά από έλεγχο στο VAR ο διαιτητής έδειξε «παίζετε».

Στο 30' ο Μανούσος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή, αλλά ο Κοτάρσκι φώναξε ξανά «παρών», ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπίσεσβαρ επιχείρησε σέντρα-σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Σιμόνοφ, να παίρνει περίεργη τροχιά κασι να χτυπά στο δοκάρι πριν καταλήξει άουτ.

Η Λαμία συνέχιζε στο ίδιο μοτίβο ψάχνοντας το γκολ απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που ήταν φανερό που υστερούσε σε εμπνεύσεις δημιουργικά. Στο 35' ο Ντι Βινσέντι δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά από άστοχη έξοδο του Κοτάρσκι σε σέντρα του Μπεχαράνο, με τον Κροάτη γκολκίπερ ωστόσο να σταματά σουτ του Σιμόν στο 37' σε μία ακόμα τελική στον στόχο για τους φιλοξενούμενους.

Οι «ασπρόμαυροι» πάντως, πάνω που το άγχος άρχιζε να κάνει την εμφάνισή του, βρήκαν τρόπο να πάνε προηγούμενοι στο σκορ στα αποδυτήρια, αφού στο 44', μετά από μία μίνι πολιορκία με κόρνερ, ο Κούρτιτς ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτθυα για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Νεύρα, αποβολές, Σβαμπ τερματοφύλακας και τελικώς «ασπρόμαυρο» τρίποντο

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε πολύ, αλλά οι καλές φάσεις στο ματς ήταν ελάχιστες. Ο ΠΑΟΚ παρά τις αλλαγές που επιχείρησε νωρίς ο Λουτσέσκου επέλεξε να δώσει χώρο στην Λαμία και ψάξει κάτι καλό στους κενούς χώρους.

Τα σουτ των Φάνη Τζανδάρη (64’) και Νάρεϊ (66’) δεν απείλησαν ιδιαίτερα Κοτάρσκι και Σαράνοφ, αντίστοιχα ενώ στο 75’ το σουτ του Γερμανού μεσοεπιθετικού του ΠΑΟΚ από το ύψος του πέναλτι ήταν απελπιστικά άστοχο. Τα λεπτά κύλησαν με τους γηπεδούχους να «πνίγονται» στο άγχος, αλλά να κρατούν εν τέλει τους τρεις βαθμούς σε ένα παιχνίδι με επεισοδιακό φινάλε.

Συγκεκριμένα το ματς πήγε να «τιναχτεί στον αέρα» στις καθυστερήσεις όταν ο βοηθός του Λουτσέσκου, Μπάτσι, πήγε κι έσπρωξέ με δύναμη τον Σιμόν της Λαμίας, την ώρα που αυτός προσπαθεί να πάρει την μπάλα για να εκτελέσει το πλάγιο και τον έριξε κάτω. Οι πάγκοι πιάστηκαν στα χέρια, η αστυνομία μπήκε ανάμεσα και ο διαιτητής Τσκαγκαράκης έβγαλε τελικά κίτρινη κάρτα στον παίκτη των φιλοξενούμενων χωρίς να αποβάλλει τον Μπάτσι!

Τελικά τα λεπτά των καθυστερήσεων έγιναν από 5... 15 καθώς στο φινάλε προέκυψε και ο άσχημος τραυματισμός του Κοτάρσκι στο κεφάλι, έπειτα από σκληρό χτύπημα του Ρίτσμοντ Μποάκι που αποβλήθηκε, με τον Σβαμπ να κάθεται για τα τελευταία δευτερόλεπτα κάτω από τα δοκάρια.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε τελικά κα πήρε πάντως το τρίποντο ανεβαίνοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 10 πόντους, ενώ συνδύασε με νίκη το 1000ο ματς της ιστορίας του στην Τούμπα και το 100ο του Λουτσέσκου στον πάγκο του.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια (77’ Τσαούσης), Ντάντας, Κούρτιτς (71’ Σβαμπ), Νάρεϊ, Αουγκούστο (63’ Φελίπε Σοάρες), Μπίσεσβαρ (62’ Α. Ζίβκοβιτς), Ολιβέιρα (63’ Τόμας).

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Τζανδάρης, Μπεχαράνο (83’ Γιακουμάκης), Τσιλούλης (68’ Μαρμεντίνι), Σλίβκα, Ντε Βινσέντι (58’ Ασκόφσκι), Μανούσος (58’ Μποάκιε).