ΠΑΣ Γιάννινα - Ατρόμητος 1-1: Ο Γιαννιώτης κράτησε όρθιους τους Περιστεριώτες

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
28/1/2023 22:04
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο ΠΑΣ Γιάννινα και ο Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στους «Ζωσιμάδες», σε αγώνα για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης δεν ήταν άλλος από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Γιαννιώτη ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Νίνη στο 92' και κράτησε «όρθια» την ομάδα του με το τελικό 1-1 να μην αλλάζει.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 32' με τον Μπάλαν και ο Τζοβάρας στο 77' απάντησε για τους Περιστεριώτες.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο «Άγιαξ της Ηπείρου» έφτασε στους 19 βαθμούς και την 9η θέση τον ΟΦΗ, ενώ ο Ατρόμητος πήγε στους 25 και πλησίασε στους τέσσερις πόντους τον έκτο Βόλο.

Σκόραρε νωρίς ο ΠΑΣ όμως δεν μέτρησε

Το ξεκίνημα του ΠΑΣ Γιάννινα στον αγώνα ήταν πολύ δυνατό και ήταν φανερό ότι έψαχνε ένα γρήγορο γκολ. Κατάφερε να το βρει στο 6' με τον Μορέιρα να σεντράρει από αριστερά και τον προωθημένο Σόρια να εκτελεί τον Γιαννιώτη για το 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Ωστόσο μετά από χρήση VAR αποδείχθηκε ότι στην αρχή της φάσης ο παίκτης που έκανε την ασίστ ήταν οφσάιντ και το τέρμα δεν μέτρησε.

Έπεσε ο ρυθμός και «χτύπησαν» οι γηπεδούχοι με Μπάλαν

Το πρώτο εικοσάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους οι οποίοι πίεζαν χωρίς φάσεις. Μέχρι το 30' οι φιλοξενούμενοι κάπως ισορρόπησαν χωρίς να φτιάξουν ευκαιρία και στι 32' μετά από φάση διαρκείας και δύο κεφαλιές του Παμλίδη, ο Μπάλαν πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε για το 1-0.Μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια του ημιχρόνου με το σκορ 1-0.

Νωθρό ματς μέχρι το 70'

Ήταν φανερό ότι ο ΠΑΣ βγήκε με αμυντικό προσανατολισμό στην επανάληψη και δεν έδειχνε πρόθεση να ρισκάρει. Το πλάνο του είχε επιτυχία στο πρώτο 25λεπτο του δευτέρου μέρους και δεν είχε καταγραφεί ούτε μία σημαντική στιγμή μπροστά στις δύο εστίες.

Ο Τζοβάρας ισοφάρισε κι έβαλε «φωτιά»

Ο Ατρόμητος κέρδιζε σιγά-σιγά μέτρα στο χορτάρι και προσπαθούσε να πιέσει. Στο 77' ο Αθανασίου έκανε από αριστερά τη σέντρα και ο Τζοβάρας σκόραρε με υπέροχο τρόπο για το 1-1, πετυχαίνοντας το δεύτερο τέρμα του στο πρωτάθλημα.

«Καταιγίδα» μέχρι το τέλος

Αυτό το γκολ λειτούργησε ως... ξυπνητήρι κι ακολούθησε ένα εκπληκτικά συναρπαστικό παιχνίδι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Σιδηρόπουλου. Στο 88' οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» την ανατροπή με τον Τζαβίδα.

Στην αμέσως επόμενη φάση ήταν ο ΠΑΣ που πλησίασε στο 2-1, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει το σουτ του Καραχάλιου.

Ο Γιαννιώτης νίκησε τον Νίνη από τα έντεκα μέτρα

Στο 90' ο Τζίμας μπήκε στην περιοχή και κέρδισε πεντακάθαρο πέναλτι από τον Χατζηισαΐα. Ο Νίνης ο οποίος είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο ματς ανέλαβε την ευθύνη, ωστόσο ο Γιαννιώτης μάντεψε σωστά κι απέκρουσε πριν η μπάλα βρει και στο δοκάρι της εστίας του με το 1-1 να παραμένει.

Στην τελευταία φάση του ματς μάλιστα λίγο έλειψε να «δραπετεύσει» ο Ατρόμητος με το «τρίποντο», όμως το σουτ του Κεσχρίντα αποκρούστηκε πολύ δύσκολα από τον Τσιντώτα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Καραχάλιος, Μπακαδήμας, Πήλιος, Παντελάκης, Ριένστρα (83' Νίνης), Τζίνο (63' Λιάσος), Μορέιρα, Παμλίδης (72' Τζίμας), Μπάλαν

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Αθανασίου, Έρλινγκμαρκ (58' Κουέν), Γκονζάλεθ, Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (58' Οικονομίδης), Ροτάριου (66' Τζοβάρας), Φριτζόνσον (58' Τζαβίδας)