Ολυμπιακός - Παναιτωλικός 6-1: Ξέσπασαν οι «εξάσφαιροι ερυθρόλευκοι» και είναι μόνοι τρίτοι

Συντάκτης: Agones team
Agones team
13/2/2023 22:53
Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Παναιτωλικό στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 6-1, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς με τον Μπακαμπού να σκοράρει στο 9' και στο φινάλε του πρώτου μέρους βρήκαν και δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Παπασταθόπουλου στο 45'.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έκαναν το... λάθος να μειώσουν με τον Καρέλη στο 50' κι ακολούθησε το ξέσπασμα των Πειραιωτών. Στο 61' και το 75' ο Χάμες Ροντρίγκες σημείωσε δύο γκολ, ενώ ενδιάμεσα ο Κανός είχε κάνει σεφτέ σημειώνοντας το πρώτο του γκολ κι αφιερώνοντάς το στη μητέρα του η οποία έφυγε από τη ζωή την περασμένη εβδομάδα.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Βαλμπουενά στο 90' πετυχαίνοντας με πανέμορφο τρόπο το τελικό 6-1.

Με αυτό το «τρίποντο» η ομάδα του Μίτσελ εκμεταλλεύτηκε την «αυτοκτονία» του ΠΑΟΚ στην Τρίπολη και την ισοπαλία 2-2. Οι Πειραιώτες ανέβηκαν στους 46 βαθμούς και είναι μόνοι τρίτοι, απέχοντας πέντε πόντους από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και τέσσερις από τη δεύτερη ΑΕΚ που -νωρίτερα νίκησε 3-0 τον Λεβαδειακό στην «OPAP Αρένα»- έχει κι ένα ματς λιγότερο.Από την άλλη το συγκρότημα του Γιάννη Αναστασίου υπέστη την πρώτη του ήττα έπειτα από τρία ματς παρέμεινε στους 24 βαθμούς που το φέρνουν στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σκόραρε στην αρχή με Μπακαμπού και στο τέλος του ημιχρόνου με Παπασταθόπουλο ο Ολυμπιακός

Στο 7' ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά, όμως το σουτ του Φορτούνη με το αριστερό μέσα από την περιοχή ήταν άστοχο κι έφυγε πάνω από την εστία του Κοντογιάννη.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν. Μετά από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Ροντινέι, ο Μπακαμπού με όμορφο τελείωμα από τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο 14' ο Ραμόν πάτησε τον Ντουάρτε σ' ένα βίαιο μαρκάρισμα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, όμως ο διαιτητής Γκορτσίλας αρκέστηκε σε παρατηρήσεις στον Βραζιλιάνο αριστερό μπακ.

Πέντε λεπτά μετά ο Χάμες Ροντρίγκες δοκίμασε να απειλήσει με μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ η οποία πέρασε όμως αρκετά μέτρα πάνω από την εστία του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

Στο 25' οι γηπεδούχοι είχαν την επόμενη καλή στιγμή τους στο ματς. Ο Χάμες Ροντρίγκες έκλεψε την μπάλα από τον Μόρσεϊ μέσα στην περιοχή του Παναιτωλικού με υποψία φάουλ, ο ρέφερι έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας και το σουτ του Κολομβιανού έφυγε μόλις άουτ.

Στο 32' ο Φορτούνης έπεσε στα όρια της περιοχής σε μαρκάρισμα του Ντίας και οι Πειραιώτες ζήτησαν πέναλτι. Ωστόσο ο διαιτητής υπέδειξε κόρνερ και το VAR συμφώνησε μαζί του.

Ακόμα μία υποψία φάσης για τους «ερυθρόλευκους» δημιουργήθηκε στο 43', με την κεφαλιά του Χάμες Ροντρίγκες να περνάει αρκετά άουτ μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη.

Στο 45' ο Ολυμπιακός βρήκε και δεύτερο γκολ. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από δεξιά, ο γκολκίπερ Κοντογιάννης έκανε εντελώς άστοχη έξοδο και ο προωθημένος Παπασταθόπουλος σκόραρε για το 2-0 που στην ουσία «κλείδωσε» από νωρίς τη νίκη των Πειραωτών, καθώς δεν άλλαξε κάτι μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ξανά στο... κόλπο ο Παναιτωλικός με Καρέλη, το... τελείωσαν Χάμες και Κανός

Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης καταγράφηκε στο 48'. Ο Φορτούνης σούταρε από το «ύψος» της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Χουχούμη και ο Κοντογιάννης μάζεψε εύκολα.

Δύο λεπτά αργότερα όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά και κακή αντίδραση της «ερυθρόλευκης» άμυνας, ο Κολοβός πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και τη γύρισε παράλληλα, με τον Καρέλη να σκοράρει εύκολα σε κενή εστία.

Στο 59' ο Ολυμπιακός είχε την επόμενη καλή στιγμή του. Ο Χάμες Ροντρίγκες βρήκε τον Φορτούνη σε καλό σημείο, όμως η προσπάθεια του τελευταίου δεν ανησύχησε πραγματικά τον γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Ήταν φανερό ότι οι Πειραιώτες αναζητούσαν ένα τρίτο γκολ για να μην αγχωθούν και το βρήκαν στο 61'. Μετά από κόρνερ του Φορτούνη από δεξιά, ο Χάμες Ροντρίγκες με κεφαλιά σκόραρε για το 3-1 κι έδιωξε ξανά την πίεση.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν αλλά η προβολή του Ντίας έπειτα από γύρισμα του Ντουάρτε στο 64' έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη.

Στο 67' ο Ολυμπιακός έφτασε και σε τέταρτο γκολ, κάνοντας ό,τι ήθελε την άμυνα της ομάδας του Αγρινίου. Ο Χάμες Ροντρίγκες έδωσε την πάσα στον Κανός μέσα στην περιοχή και ο Ισπανός εξτρέμ με ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ σκόραρε ανεβάζοντας τον δείκτη στο 4-1.

Είναι χαρακτηριστικό ότι αφιέρωσε το πρώτο του τέρμα με την ελληνική ομάδα στη μητέρα του η οποία έφυγε πριν από λίγες ημέρες από τη ζωή.

«Ερυθρόλευκη καταιγίδα» κι άνετη επικράτηση

Μπορεί τα πάντα να είχαν κριθεί αναφορικά με τον νικητή, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν τραβούσαν το πόδι από το... γκάζι.

Στο 74' ο Κανός κέρδισε πέναλτι από τον τερματοφύλακα Κοντογιάννη και ο Χάμες Ροντρίγκες το μετέτρεψε σε γκολ για το 5-1 ένα λεπτό αργότερα.

Με τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών κι ενώ όλοι πίστευαν ότι δεν θα άλλαζε κάτι, ο Βαλμπουενά μ' ένα υπέροχο σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο ρυθμός έπεσε στις καθυστερήσεις όπως αναμενόταν και δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή που βρήκε τον Ολυμπιακό να κερδίζει τόσο εύκολα όσο μαρτυρά το 6-1.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Παπασταθόπουλος, Ρέτσος (57' Μπα), Ροντινέι, Ραμόν, Εμβιλά, Χουάνγκ (77' Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες (57' Κανός), Φορτούνης (79' Ελ Αραμπί), Χάμες Ροντρίγκες (77' Κασάμι), Μπακαμπού

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Κοντογιάννης, Λιάβας (69' Μάρτενσον), Λάρσον, Χουχούμης, Χατζηθεοδωρίδης (69' Αποστολάκης), Μλάντεν, Ντίας, Κολοβός (83' Μπουζούκης), Μόρσεϊ (78' Νταγκό), Ντουάρτε, Καρέλης (83' Ζοάο Πέδρο)