Μακάμπι – Ολυμπιακός 0-3: Περίπατος στο Τελ Αβίβ και «αγκαλιά» με το ευρωπαϊκό! (video)

5/3/2023 22:22
Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 της Μακάμπι Τελ Αβίβ μέσα στο Ισραήλ, στον πρώτο τελικό του Challenge Cup, και θέλει δύο σετ στη ρεβάνς του ΣΕΦ (15/3) για να σηκώσει το 3ο ευρωπαϊκό στην ιστορία του.

Σε θρίαμβο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός τον πρώτο τελικό του Challenge Cup στο βόλεϊ ανδρών, επικρατώντας με 3-0 σετ (25-20, 25-20, 25-14) της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται έτσι δύο σετ στη ρεβάνς του ΣΕΦ στις 15 Μαρτίου για να κατακτήσουν το τρίτο ευρωπαϊκό της ιστορίας τους.

Το πρώτο σετ ήταν αρκετά κλειστό, με τις δύο ομάδες να πηγαίναν σχεδόν πόντο-πόντο έως το 19-19. Με το σκορ στο 20-21, οι Πειραιώτες έτρεξαν σερί 4-0 και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ, με τα μπλοκ των παικτών του Αλμπέρτο Τζουλιάνι να ήταν εξαιρετικά (4-0 kill μπλοκ).

Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος του, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο σετ αποκτώντας διαφορά πέντε πόντων (11-6) όμως η Μακάμπι έκανε την αντεπίθεση της και ισοφάρισε σε 11-11. Έκτοτε το ματς κυλούσε πόντο-πόντο ώσπου οι Ισραηλινοί απέκτησαν προβάδισμα δύο πόντων για το 20-18. Ο Ολυμπιακός απάντησε με πέντε σερί πόντους για το 23-20, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 23-23 και το σετ κρέμονταν στην κόψη του ξυραφιού. Ωστόσο σ’ εκείνο το σημείο μίλησε ξανά το μπλοκ των Πειραιωτών, με τον Παγένκ να κάνει το 24-23 με kill μπλοκ και στη συνέχεια ο Στερν με άσο «έγραψε» το 25-23 παίρνοντας το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ η Μακάμπι ήταν φανερά απογοητευμένη και ο Ολυμπιακός έκανε ότι ήθελε στο παιχνίδι, φτάνοντας σε πολύ άνετη κατάκτηση με 11 πόντους διαφορά (25-14). Μετά τον τελικό πόντο, οι «ερυθρόλευκοι» το πανηγύρισαν με τη ψυχή τους, ξέροντας πως έχουν κάνει καθοριστικό βήμα για το 3ο ευρωπαϊκό της ιστορίας τους μετά τα δύο Κύπελλα CEV (1995-96, 2004-05).