Η Σαλερνιτάνα χάλασε το πάρτι τίτλου της Νάπολι! (video)

30/4/2023 19:07
Η Νάπολι βρέθηκε λίγα λεπτά μακριά από την κατάκτηση του πρώτου της πρωταθλήματος μετά από 33 χρόνια αλλά το γκολ της Σαλερνιτάνα στο 84’ ισοφάρισε σε 1-1 το παιχνίδι στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» και χάλασε το πάρτι στέψης των «παρτενοπέι».

Παράταση θα πάρει η φιέστα της Νάπολι για την κατάκτηση του πρώτου της πρωταθλήματος μετά από 33 χρόνια. Η πόλη της Νάπολης είχε φορέσει τα γιορτινά της αφού η ομάδα της πόλης χρειάζονταν απλώς να κερδίσει την Σαλερνιτάνα ώστε να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια Ιταλίας μετά το 1990. Ωστόσο το τελικό 1-1 αναγκάζει τους οπαδούς της Νάπολι να κάνουν λίγη ακόμα υπομονή.

Το πάρτι είχε στηθεί αρκετές ώρες πριν το παιχνίδι στους δρόμους έξω από το «Ντιέγκο Μαραντόνα» και το γήπεδο πήρε φωτιά στο γκολ του Ολιβέιρα στο 62ο λεπτό που έδωσε το προβάδισμα στην Νάπολι. Ωστόσο οι γηπεδούχοι υπολόγιζαν χωρίς τον… καλεσμένο καθώς στο 84’ ο Ντιά ισοφάρισε σε 1-1 με υπέροχή ατομική ενέργεια και η Σαλερνιτάνα υπερασπιζόμενη το προβάδισμα της στα τελευταία λεπτά, πήρε ένα «χρυσό» βαθμό χαλώντας το πάρτι των γηπεδούχων.

Πλάνα και φωτογραφίες από τους δρόμους της Νάπολης πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα: