Ρόμα-Λεβερκούζεν 1-0: Ο Μπόβε έδωσε τη λύση και οι «τζιαλορόσι» βλέπουν Βουδαπέστη (video)

11/5/2023 23:58
Η Ρόμα επικράτησε με 1-0 της Μπάγερ Λεβερκούζεν στο «Ολίμπικο» χάρη σε ένα γκολ του Μπόβε στο 63' και απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα για την πρόκριση της στον τελικό.

Η ομάδα του Μουρίνιο περιόρισε όλα τα επιθετικά «όπλα» των αντιπάλων της και δεν άφησε στη Λεβερκούζεν χώρους για να τρέξει και να δείξει την ταχύτητα της. Ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο μέρος και με τον 20χρονο Ιταλό βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο δεν μπορούσαν να απειλήσουν και το έκαναν ξανά στο 87' με τον Φρίμπονγκ να «αγγίζει» την ισοφάριση.

Οι δύο ομάδες έδωσαν «ραντεβού» για την ερχόμενη Πέμπτη στην «Μπάι Αρίνα» εκεί όπου η Λεβερκούζεν θα ψάξει την ανατροπή ενώ η Ρόμα θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί το προβάδισμα της.

Ευκαιρίες στο ξεκίνημα, ηρεμία στη συνέχεια

Η Λεβερκούζεν ήταν αυτή που απείλησε μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Άντριχ να πλασάρει πάνω στον Ρουί Πατρίσιο από πλεονεκτική θέση. Πέντε λεπτά μετά μάλιστα ο Βιρτζ βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Η Ρόμα είχε απάντηση στο 19' και μάλιστα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε το φάουλ, ο Ιμπάνιες πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά αλλά ο Χραντέτσκι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες ήταν περισσότερο προσεκτικές, δεν άφηναν αρκετούς χώρους και περιορίστηκαν σε αρκετές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και είναι χαρακτηριστικό ότι δεν σημειώθηκε καμία άλλη αξιόλογη φάση.

Ανέβηκε η Ρόμα, μέτρια η Λεβερκούζεν

Οι «τζιαλορόσι» ήταν αυτοί που θέλησαν να μπουν πιο δυνατά στην επανάληψη, ο Τσέλικ στο ξεκίνημα είχε ένα σουτ υπό καλές προϋποθέσεις αλλά δεν βρήκε στόχο. Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση και δυνατά μαρκαρίσματα, λίγες φάσεις έως το 63' όταν και η Ρόμα βρήκε το γκολ.

Ο Μπόβε πήρε ωραία την μπάλα στο χώρο του κέντρου, πάσαρε μέσα στην περιοχή στον Έιμπραχαμ ο οποίος έκανε το σουτ με τον Χραντέτσκι να αποκρούει αλλά τον Ιταλό μέσο να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχου που λίγο μετά είχαν νέα ευκαιρία με τον Μπελότι, ο Χραντέτσκι είπε πάλι «όχι» αλλά αυτή τη φορά ο Μπόβε ήταν άστοχος στην επαναφορά.

Η Λεβερκούζεν δυσκολευόταν να δημιουργήσει, έδειχνε νευριασμένη μέσα στον αγωνιστικό χώρο και έκανε περισσότερα φάουλ παρά ευκαιρίες. Στο 87' βέβαια έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, με τον Φρίμπονγκ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Ρουί Πατρίσιο και έκανε το σουτ όμως ο Κριστάντε έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Ρόμα: (Μουρίνιο) Ρουί Πατρίσιο, Μαντσίνι, Κριστάντε, Ιμπάνιες, Τσέλικ, Σπινατσόλα, Μπόβε (76' Βαϊνάλντουμ), Μάτις, Πελεγρίνι, Μπελότι (76' Ντιμπάλα), Έιμπραχαμ

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Αλόνσο): Χραντέτσκι, Ταπσόμπα, Τα, Κοσουνού (36' Μπάκερ), Χιντσάπιε, Φριμπονγκ, Άντριχ, Παλάσιος, Βιρτζ, Ντιαμπί (72' Αντλί), Χλόζεκ (72' Αζμούν)