Στεάουα – ΠΑΟΚ 1-1: Φιλικό ξεμούδιασμα με αρκετές δοκιμές από Λουτσέσκου (video)

5/7/2023 21:26
Ο ΠΑΟΚ έφερε ισοπαλία 1-1 με την Στεάουα Βουκουρεστίου στο πρώτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να δίνει χρόνο σ’ όλους τους ποδοσφαιριστές του. Κομάν (24') και Γκορντεζιάνι (71') τα γκολ των δύο ομάδων.

Στην μόλις τρίτη του ημέρα στην Ολλανδία, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό την Στεάουα Βουκουρεστίου και ήταν ανταγωνιστικός απέναντι στην πιο έτοιμη αντίπαλο του, φέρνοντας ισοπαλία 1-1.

Το παιχνίδι προσφέρθηκε για «ξεμούδιασμα» μετά τις πρώτες δύο ημέρες προετοιμασίας, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να κάνει αρκετές δοκιμές και να δίνει χρόνο σ’ όλους τους ποδοσφαιριστές που έχει στη διάθεση του.

Η έλλειψη ρυθμού ήταν φανερή και αναμενόμενη για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι είχαν πρόβλημα στο κομμάτι της ανάπτυξης και στο πρώτο μέρος απείλησαν κυρίως μέσω στατικών φάσεων. Αμυντικά όμως οι παίκτες του Λουτσέσκου έκλειναν καλά τους χώρους και απειλήθηκαν μονάχα σε δύο περιπτώσεις από τους Ρουμάνους, με τη μία πάντως να μετουσιώνεται σε γκολ.

Το ματς κυλούσε σε αργό τέμπο στο δεύτερο μέρος. Ο ΠΑΟΚ να βρήκε την ισοφάριση στο 71’ με τον Γκορντεζιάνι έπειτα από λάθος της αντίπαλης άμυνας και στη συνέχεια είχε ορισμένα καλά σουτ για να φέρει τούμπα το παιχνίδι. Εν τέλει το 1-1 έμεινε ως το τέλος στο πρώτο από τα τέσσερα φιλικά του «Δικεφάλου» στην Ολλανδία. Σειρά παίρνει αυτό με την ολλανδική Γκόου Αχέντ Ιγκλς το ερχόμενο Σάββατο (8/7, 17:00).Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε με τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια και τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τ' αριστερά τους Σάστρε, Παναγιώτου, Μιχαηλίδη και Ράφα Σοάρες. Δίδυμο στα χαφ ήταν οι Τσιγγάρας, Σβαμπ, στο δεξί άκρο ο Μουργκ, στο αριστερό ο Νάρεϊ και ο Τάισον πίσω από τον Μπράντον.

Η Στεάουα Βουκουρεστίου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στον ΠΑΟΚ, όταν στο 9’ ο Μουργκ εκτέλεσε απευθείας φάουλ στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου είχαν βαριά πόδια, στην τρίτη μόλις ημέρας της προετοιμασίας τους, και δυσκολεύονταν να κυκλοφορήσουν με αξιώσεις την μπάλα. Από την άλλη, η Στεάουα, που σε έντεκα ημέρες ξεκινάει τις επίσημες υποχρεώσεις της, είχε τον έλεγχο και στο 24' κατάφερε να προηγηθεί με τον φορ Κόμαν, ο οποίος σκόραρε με όμορφο τελείωμα μπροστά σε δύο αμυντικούς του ΠΑΟΚ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προσπάθησε να αντιδράσει και στο 38’ είχε σημαντική στιγμή για το 1-1, αλλά ο Νάρεϊ έκανε κακό τελείωμα από πλεονεκτική θέση, σπαταλώντας τη φάση που ξεκίνησε από τα πόδια του Σβαμπ. Τρία λεπτά μετά η Στεάουα απείλησε για το 2-0 από νέα ενέργεια του Κόμαν, ο οποίος ταλαιπώρησε τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ και έστρωσε στον Μικουλέσκου, το πλασέ του τελευταίου όμως πέρασε λίγο άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Άλλαξε τους δέκα παίκτες στην ανάπαυλα ο Λουτσέσκου

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λουτσέσκου άλλαξε όλη την ενδεκάδα πλην του Παναγιώτου ο οποίος παρέμεινε στο κέντρο της άμυνας. Συγκεκριμένα πέρασαν στο παιχνίδι οι Ταλιχμανίδης, Λύρατζης, Τσαούσης, Νάσμπεργκ, Αουγκούστο, Γιαξής, Βρακάς, Ρικάρντο, Κανίς και Γκορντεζιάνι.

Το παιχνίδι κυλούσε δίχως κάτι αξιόλογο και στο 56’ ο Κουλιεράκης πέρασε στη θέση του Παναγιώτου. Η Στεάουα του Χαραλάμπους ξεκίνησε τις αλλαγές με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ενώ στο 70’ ο Κωνσταντέλιας αντικατέστησε τον Ρικάρντο και ο Ζίβκοβιτς τον Κανίς.

Καμία ομάδα δεν είχε καταφέρει να απειλήσει στο πρώτο 25λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου αλλά στο 71’ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει από το… πουθενά σε 1-1. Ο Γκορντεζιάνι εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Ενγκεζάνα, έκλεψε τη μπάλα και πλάσαρε εύστοχα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Από εκείνο το σημείο το ματς απέκτησε σπίθα και στο 72’ ο «Δικέφαλος» έφτασε κοντά στην ανατροπή με σουτ του Ζίβκοβιτς το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Ακολούθησε καλό σουτ του Κωνσταντέλια στο 75’ που πέρασε άουτ, ενώ η Στεάουα απάντησε στο επόμενο λεπτό με σουτ του Εντζούμα έξω από την περιοχή, αλλά ο Ταλιχμανίδης έπεσε σωστά στη γωνία.

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ απείλησε με δύο σουτ του Βρακά (86’, 90’) τα οποία πέρασαν άουτ και το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Παναγιώτου Μιχαηλίδης, Ρ. Σοάρες, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Τάισον, Μουργκ, Νάρεϊ, Μπράντον

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Ταλιχμανίδης, Τσαούσης, Νάσμπεργκ, Κουλιεράκης, Λύρατζης, Γιαξής, Αουγκούστο, Ρικάρντο, Βρακάς, Κανίς, Γκορντεζιάνι, Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς

Στεάουα Β. (Η. Χαραλάμπους): Βλαντ, Ποπέσκου, Νταουά, Χαρούτς, Ραντούνοβιτς, Σουτ, Τζόκοβιτς, Ολάρου, Μπαλούτσα, Μικουλέσκου, Κόμαν

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Ενγκεζάνα, Ετζουμά, Κομπάνιο, Κορντέα, Γκιόργκι, Κρέτσου, Γκογκέσκου, Παντίρου, Μαξίμ, Ουντρέα, Ραντασλαβέσκου.