Αντβέρπ-ΑΕΚ 0-3: Βελτιωμένη, άνετη και ωραία η Ένωση (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
8/7/2023 17:53
Η ΑΕΚ νίκησε με 3-0 τη βελγική Αντβέρπ σε φιλικό αγώνα επί ολλανδικού εδάφους κι έδειξε σαφώς βελτιωμένη, στο δεύτερο φετινό της παιχνίδι προετοιμασίας.

Η αναμέτρηση δεν διεξήχθη σ' ένα ενενηντάλεπτο δύο ημιχρόνων 45 λεπτών, αλλά προτιμήθηκε να παιχτούν τέσσερα διαφορετικά ημίωρα.

Το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα μετά από ένα πρώτο ημίωρο χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, πέτυχε τα γκολ του στο δεύτερο και στο τρίτο κομμάτι του αγώνα.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν στο 56' με τον Φαν Βέερτ, έπειτα από ωραία από ωραία συνεργασία του Άμραμπατ και του Τσούμπερ.

Στο 62', δηλαδή με την έναρξη του τρίτου ημιώρου, ο Ζίνι με υπέροχο τελείωμα «έγραψε» το 0-2.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν είχαν διάθεση για χαλάρωση και στο 82' ο Κοσίδης πέτυχε το 0-3 μετά από ασίστ του Μάνταλου.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ, Ελίασον, Τσούμπερ, Φαν Βέερτ

Η ενδεκάδα στο τρίτο και στο τέταρτο ημίωρο: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Ρόκσον, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Μαχαίρας, Ζίνι, Λαμαράνα, Κοσίδης, με τον Πήλιο να περνά στη θέση του Μάνταλου στο 4ο 30λεπτο.