Ιορδανία - Ελλάδα 71-92: Έκανε το καθήκον της και προχωράει (video)

26/8/2023 13:44
Η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023, καθώς επικράτησε της Ιορδανίας με 92-71.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δυσκολεύτηκε περισσότερο απ' όσο αναμενόταν αλλά όταν έπρεπε είχε τις λύσεις που έψαχνε στο παρκέ κι άρχισε τη διοργάνωση με την παρθενική του νίκη.

Πλέον ακολουθεί ο αγώνας με τις ΗΠΑ τη Δευτέρα (28/8, 15.40) και με τη Νέα Ζηλανδία την Τετάρτη (30/8, 15.40). Στόχος φυσικά είναι η πρόκριση στη φάση των «16» του τουρνουά.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, στο πρώτο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι θέλησαν να αιφνιδιάσουν και τα κατάφεραν μέχρι ενός σημείου. Ωστόσο η «γαλανόλευκη» σιγά-σιγά βρήκε ρυθμό και προηγήθηκε 19-14 στο φινάλε του πρώτου κομματιού της αναμέτρησης.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Με κύριο «όπλο» την επίθεση, η «επίσημη αγαπημένη» άρχισε να δημιουργεί διψήφιες διαφορές και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 13 πόντους (46-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ιορδανοί κατόρθωσαν με διαδοχικά τρίποντα να καλύψουν τη διαφορά και να πλησιάσουν μάλιστα μέχρι τους τρεις πόντους (58-61) στο 28', ωστόσο στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου της Μανίλα έγραφε 60-66.

Στην τελευταία περίοδο η Εθνική δεν είχε διάθεση για αστεία και «καθάρισε» με άνεση τον αγώνα φτάνοντας στην πρώτη νίκη με 92-71 και χωρίς να αφήσει περιθώρια στους Ιορδανούς για να πιστέψουν ότι μπορούσαν να πετύχουν κάτι καλό.

Δεκάλεπτα: 14-19, 33-46, 60-66, 71-92