Ή γκάφα της χρονιάς από τον τερματοφύλακα της Μπράγκα! (video)

16/9/2023 22:36
Η Μπράγκα ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-1 από τη Φαρένσε με τον τερματοφύλακα Ματέους να κάνει την γκάφα της χρονιάς στο δεύτερο γκολ των γηπεδούχων.

Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας των «αρσεναλίστας» στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης αρχικά απέκρουσε σε σουτ του Μπελουμί, όμως στη συνέχεια της φάσης υπέπεσε σε αδιανόητη γκάφα στη γωνία της περιοχής.

Αντί να απομακρύνει την μπάλα προσπάθησε να ντριμπλάρει, ο Κόστα τον κατάλαβε και του έκλεψε την μπάλα, «γράφοντας» σε κενή εστία το 2-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Μπανζά μείωσε σε 2-1 όμως δεν υπήρχε επιστροφή και στο 58' ο Μπελουμί διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή ήττα στην Πριμέιρα Λίγκα για την ομάδα που απέκλεισε στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.