Άρης – Νίκη Βόλου 3-0: Από… σήμερα στους «4» οι Θεσσαλονικείς (video)

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
24/1/2024 20:01
Ισχυρότατο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Άρης ο οποίος επιβλήθηκε της Νίκης Βόλου στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με 3-0, χάρη στα δύο γκολ του Νταρίντα και το «κερασάκι στην τούρτα» από τον Σουλεϊμάνοφ.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν αποφασισμένοι να βρουν ένα γρήγορο γκολ στο πρώτο μέρος, ωστόσο απώλεσαν αρκετές ευκαιρίες όπου στις περισσότερες εξ αυτών πρωταγωνιστής ήταν ο Μορόν, με τη Νίκη Βόλου να αντέχει τελικά στην πίεση και οι δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη, ο Άρης εντείνοντας την πίεσή του, πέτυχε τελικά το γκολ που ήθελε στο 58’, με τον Νταρίντα να χρίζεται σκόρερ, ενώ οι Θεσσαλονικείς έκαναν την προσπάθειά τους να βρουν κι άλλα γκολ ώστε να «κλειδώσουν» από σήμερα την πρόκριση για τους «4», κάτι που κατάφεραν έστω και καθυστερημένα, με τον Τσέχο και πάλι να βρίσκει δίχτυα για το 2-0 στο 93’ και τον Σουλεϊμάνοφ να «γράφει» το τελικό 3-0 στο 96’.

Πλέον, ακολουθεί η ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης στο «Πανθεσσαλικό», η οποία βέβαια μοιάζει με... τυπική διαδικασία.

Χωρίς ψυχραιμία ο Άρης στην τελική προσπάθεια

Με διάθεση να γίνουν απειλητικοί από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μπήκαν οι παίκτες του Άκη Μάντζιου στον αγωνιστικό χώρο, με τον Άρη να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να βρει ένα γρήγορο γκολ κόντρα στη Νίκη Βόλου που από την πλευρά της έψαχνε την ευκαιρία να βγει στην κόντρα για να δημιουργήσει «ρήγματα».

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία δημιουργήθηκε από τους «κιτρινόμαυρους» στο 9ο λεπτό όταν ο Μορόν ύστερα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Γκαρθία βρέθηκε στο τετ α τετ με τον Γκαραβέλη, όμως το τελείωμα του Ισπανού επιθετικού δεν ήταν το ιδανικό, με τον Έλληνα πορτιέρο να «καθαρίζει» εύκολα τη φάση.Ο Μορόν είχε άλλες δύο καλές στιγμές στο επόμενο τρίλεπτο, πρώτα στο 11’ όπου μετά από ωραίο συνδυασμό σούταρε αδύναμα πάνω στον Γκαραβέλη από πλάγια θέση, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο φορ του Άρη αφού «ξεγλίστρησε» από τα μαρκαρίσματα των φιλοξενούμενων σούταρε αρκετά ψηλά από την εστία της Νίκης.

Περίπου δέκα λεπτά αργότερα, στο 23’, ο Μορόν είχε ακόμη μία τελική στο ματς επιχειρώντας ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή των Θεσσαλών, ωστόσο ο Γκαραβέλης μπλόκαρε σταθερά, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Σαβέριο είχε τη δική του ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, όμως το ισχυρό σουτ που έπιασε από πλεονεκτική θέση κόντραρε στα σώματα.

Στο 25’, ήταν επιτέλους η σειρά της Νίκης να απειλήσει, όταν από σέντρα του Κυριακίδη, ο Λίταινας από πλάγια θέση έδωσε στη μπάλα πορεία προς την εστία, αλλά ο Κουέστα ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Συμπληρώνοντας το πρώτο ημίωρο, ο Άρης βρήκε γκολ με τον Νταρίντα, όμως το τέρμα του Τσέχου ακυρώθηκε, καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ ο Μορόν στην αρχή της φάσης.

Με το πρώτο ημίχρονο να οδεύει προς τη λήξη του, ο Άρης έχασε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία στο 40’ όταν μετά από βαθιά μπαλιά προς τα καρέ της Νίκης Βόλου, ο Μορόν με κεφαλιά τροφοδότησε μέσα στην αντίπαλη περιοχή τον προωθημένο Φέραρι, ο οποίος πιεζόμενος δεν μπόρεσε να βρει γεμάτα τη μπάλα την ώρα της εκτέλεσης, με αποτέλεσμα ο Γκαραβέλης να μην αντιμετωπίσει πρόβλημα και να μπλοκάρει με άνεση.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι Θεσσαλονικείς είχαν μία ακόμα τελική στο 44’ με τον Φετφατζίδη να μη βάζει φάλτσα στο σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής και έτσι η μπάλα κατέληξε αρκετά μέτρα μακριά από την εστία του τερματοφύλακα των Θεσσαλών. Με αυτόν τον τρόπο, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

«Καθάρισε» τελικά ο Νταρίντα

Με τρία νέα πρόσωπα ξεκίνησε στην επανάληψη ο Άρης, με τον Μάντζιο να θέλει να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του και να φέρνει στον αγωνιστικό χώρο τους Οντουμπάτζο, Βερστράτε και Σουλεϊμάνοφ.

Οι Θεσσαλονικείς άρχισαν και πάλι να εντείνουν την πίεσή τους και έχασαν άλλη μία πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 53’, όταν μετά από χαμηλή, παράλληλη μπαλιά του Οντουμπάτζο, ο Μόρον επιχείρησε το πλασέ στην κίνηση, όμως ο Γκαραβέλης τον νίκησε και πάλι, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων μπλόκαρε εύκολα την κεφαλιά του Φαμπιάνο.

Το πρέσινγκ του Άρη άργησε, αλλά τελικά απέδωσε στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Σουλεϊμάνοφ σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή των Θεσσαλών, ο Γκαραβέλης απέκρουσε σε πρώτη φάση, όμως ο Νταρίντα πήρε το ριμπάουντ και από κοντά άνοιξε το σκορ για τους Θεσσαλονικείς, με το γκολ να εξετάζεται αρχικά στο VAR για αρκετά λεπτά προτού επικυρωθεί.

Το τέρμα αυτό, εξάλειψε ως έναν βαθμό το άγχος των παικτών του Άρη, με τον Σαβέριο να ανησυχεί και πάλι τον τερματοφύλακα της Νίκης στο 63’ εξαπολύοντας ένα πολύ απειλητικό σουτ εκτός περιοχής το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 76’, ο MVP της θεσσαλικής ομάδας δήλωσε ξανά «παρών», αποκρούοντας με υπερένταση την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βερστράτε από τα όρια της περιοχής, ενώ δύο λεπτά αργότερα μπλόκαρε νέο δυνατό σουτ του Μορόν από δύσκολη γωνία.

Η ομάδα του Μάντζιου δεν σταμάτησε να δημιουργεί φάσεις στα καρέ του Γκαραβέλη και στο 83ο λεπτό του αγώνα, ο Σαβέριο αφού ελίχθηκε μέσα στην περιοχή των Θεσσαλών, σούταρε από πλεονεκτική θέση λίγο πάνω από το τέρμα της Νίκης.

Εν τέλει, ο Άρης «σφράγισε» επί της ουσίας από σήμερα το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του Κυπέλλου σκοράροντας δις στις καθυστερήσεις, αρχικά με τον Νταρίντα να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 93’ με ωραία κεφαλιά και τον Σουλεϊμάνοφ στο 96’ με ένα φανταστικό πλασέ εντός περιοχής να «γράφει» το τελικό 3-0.

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Φεράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια (46’ Οντουμπάτζο), Ντουκουρέ (46’ Βερστράτε), Νταρίντα, Γκαρθία (57’ Ζαμόρα), Φετφατζίδης (46’ Σουλεϊμάνοφ), Σαβέριο, Μορόν

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Ανδρέου, Στίκας, Αναστασίου, Κυριακίδης, Λίταινας (57’ Ριμπέιρο), Γαβριηλίδης, Πολίτης (84’ Τοπαλίδης), Κρητικός (72’ Ναά), Τζιώρας (57’ Παναγιωτίδης – 83’ Βουκελάτος)