Νίκη Βόλου – Άρης 2-2: Στους Θεσσαλονικείς το πρώτο «εισιτήριο» για τους «4» (video)

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
30/1/2024 21:00
Με «προίκα» το 3-0 του πρώτου αγώνα, ο Άρης πανηγύρισε την πρόκρισή του στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας στο «Πανθεσσαλικό Στάδιο», λήγοντας ισόπαλος κόντρα στη Νίκη Βόλου με σκορ 2-2 και πλέον περιμένει την αυριανή ημέρα ώστε να μάθει ποια ομάδα εκ των Παναιτωλικού και ΟΦΗ θα βρεθεί απέναντί του.

Οι Θεσσαλονικείς είδαν στο πρώτο ημίχρονο τους Θεσσαλούς να είναι πιο επιθετικοί εν συγκρίσει με το πρώτο ματς στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ωστόσο η ομάδα του Μάντζιου ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαβέριο στο 27’. Το σύνολο του Ελευθερόπουλου όμως απάντησε στο 35’ με τον Κάσσο να χρίζεται σκόρερ και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν τελικά ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η Νίκη μπήκε πολύ δυναμικά και εκμεταλλευόμενη το ολέθριο λάθος του Μπράμπετς πέτυχε προσωρινά την ανατροπή με το γκολ του Ριμπέιρο λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, όμως ο Άρης στο 68’ ισοφάρισε και πάλι με τον Σαβέριο σε 2-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

«Ζόρικες» καιρικές συνθήκες, μέτριο θέαμα αλλά γκολ εκατέρωθεν

Με περισσότερη αυτοπεποίθηση, εν συγκρίσει με τον αγώνα της περασμένης εβδομάδας στη Θεσσαλονίκη, ξεκίνησε στη ρεβάνς η Νίκη Βόλου, πιέζοντας πιο ψηλά με σκοπό να δημιουργήσει «ρήγματα» στην πλευρά του Άρη προκειμένου να δημιουργήσει καταστάσεις για ένα γκολ που θα άλλαζε ως έναν βαθμό τα δεδομένα.

Έτσι η πρώτη καλή φάση στο ματς, ήρθε από πλευράς των Θεσσαλών, με τον Λίταινα από πλεονεκτική θέση λίγο έξω από την περιοχή να σουτάρει ψηλά στο 10’.Το πρώτο 25λεπτο δεν είχε γενικότερα αξιόλογες φάσεις μιας και η βροχή και ο δυνατός αέρας έκαναν «κόλαση» τη ζωή των ποδοσφαιριστών, με το παιχνίδι να πηγαίνει στις προσωπικές μονομαχίες.

Την απουσία ευκαιριών, ήρθε να διαταράξει στο 26’ το πέναλτι που κέρδισε ο Άρης όταν ο Γκαρθία σέντραρε προς την περιοχή της Νίκης, με τον Γαβριηλίδη να ανακόπτει την πορεία της μπάλας με το χέρι. Την εκτέλεση για τους Θεσσαλονικείς ανέλαβε ο Σαβέριο ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η ομάδα του Ελευθερόπουλου ωστόσο δεν το έβαλε κάτω και εξακολουθώντας να είναι επιθετική, βρήκε στο 35’ το γκολ της ισοφάρισης. Ο Κρητικός βρέθηκε μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων και αφού ελίχθηκε έκανε ένα σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα κόντραρε στον Βέλεθ και στρώθηκε ιδανικά στον Κάσσο ο οποίος ανενόχλητος έκανε το 1-1 για τη Νίκη, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το πάλεψε παλικαρίσια η Νίκη, αλλά τελικά χωρίς νικητή το ματς

Η Νίκη μπήκε με περίσσιο ενθουσιασμό και στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενη το τραγικό λάθος από τον Μπράμπετς λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της επανάληψης, πέτυχε την ανατροπή με τον Ριμπέιρο να σκοράρει ύστερα από την ασίστ του Πολίτη, δίνοντας νέο ενδιαφέρον σε αυτή τη μονομαχία.

Οι απανωτές αλλαγές που πραγματοποιήθηκαν ωστόσο στο επόμενο δεκάλεπτο «σκότωσαν» τον ρυθμό που άρχισε να «χτίζεται» και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 65’ ώστε να δημιουργηθεί έστω κάποια υποτυπωδώς αξιόλογη τελική προσπάθεια, με τους γηπεδούχους να έχουν το άστοχο σουτ του Ριμπέιρο σε εκείνο το λεπτό, το οποίο έφυγε όμως ψηλά.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Άρης έφερε ξανά το ματς στα ίσα. Σε μια επιθετική ενέργεια από πλευράς των Θεσσαλονικέων, αρχικά ο Γκαραβέλης απέκρουσε εντυπωσιακά το ωραίο πλασέ του Μενέντες και στην εξέλιξη της φάσης ο Σαβέριο από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό βολέ «γράφοντας» το 2-2.

Οι παίκτες του Ελευθερόπουλου αντέδρασαν και ο Ναά στο 72’ με μια «βολίδα» από πλάγια θέση έξω από την περιοχή, ανάγκασε τον Χουτεσιώτη να εκτιναχθεί και να διώξει τη μπάλα σε κόρνερ, ενώ στο επόμενο λεπτό, μπλόκαρε την επικίνδυνη κεφαλιά του Τζιώρα.

Στο 78’, ο Κρητικός με ακόμα ένα σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του πορτιέρο του Άρη, ενώ ο Φεράρι στο 79’ «απάντησε» ανησυχώντας τον Γκαραβέλη ο οποίος απέκρουσε με υπερένταση.

Στην τελευταία αξιόλογη φάση της αναμέτρησης, ο Κρητικός και πάλι με ένα εντυπωσιακό βολέ από τα όρια της περιοχής προσπάθησε να δημιουργήσει κίνδυνο στην εστία του Άρη, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα, με το παιχνίδι τελικά να «κλείνει» στο 2-2.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Τοπαλίδης (58’ Τζιώρας), Γιαννίτσης, Ανδρέου (46’ Στίκας), Ναά, Λίταινας (73’ Αναστασίου), Γαβριηλίδης (58’ Κυριακίδης), Πολίτης, Κρητικός, Ριμπέιρο (83’ Μπάλλας)

Άρης (Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Βέλεθ (46’ Μοντόγια), Μπράμπετς, Φεράρι, Ντουκουρέ (58’ Βερστράτε), Τζούρασεκ (58’ Νταρίντα), Παναγίδης (58’ Μενέντες), Γκαρθία (75’ Χριστοδουλόπουλος), Σαβέριο, Ζαμόρα