Πρέμιερ Λιγκ: Νίκη για Γιουνάιτεντ, γκολάρα ο Ρούνεϊ (video)

22/3/2014 21:48
Με τον Ρούνει να ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό με γκολ από το κέντρο (!) αλλά να πετυχαίνει ακόμα ένα τέρμα στο 33', η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 2-0 την Γουέστ Χαμ στο «Άπτον Παρκ» και επέστεψε στις νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ, πριν το ντέρμπι της πόλης με την Μάντσεστερ Σίτι.

Λίγες ημέρες μετά τη νίκη-πρόκριση της κόντρα στον Ολυμπιακό για το Τσάμπιονς Λιγκ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκαμψε την αντίσταση της Γούεστ Χαμ στο Λονδίνο (2-0) χάρη σε δύο τέρματα του Γουέιν Ρούνει.

Ο Άγγλος επιθετικός έβαλε υποψηφιότητα για το γκολ της χρονιάς, σκοράροντας σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου στο 8ο λεπτό (αντίστοιχο γκολ έχει πετύχει φέτος και ο Σουάρες), ενώ ο ίδιος στο 33’ «σφράγισε» τη νίκη για τους «κόκκινους διαβόλους», διαμορφώνοντας το τελικό 2-0, καθώς η Γουέστ Χαμ δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Έτσι η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες διατηρήθηκε στην 7η θέση με 51 βαθμούς και πλέον πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι με την Μάντσεστερ Σίτι την Τρίτη.