Γερμανία - Ουγγαρία 2-0: Με φόρα από την πρεμιέρα η «Μάνσαφτ», «καθάρισε» εύκολα και τους Μαγυάρους (video)

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
19/6/2024 20:54
Τη δεύτερη νίκη της στο Euro σημείωσε στη Στουτγκάρδη η Γερμανία, η οποία στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου, επικράτησε με σχετική άνεση της Ουγγαρίας με 2-0.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν μπήκε από την αρχή δυνατά στον αγώνα και η πίεσή της έφερε αποτέλεσμα στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μουσιάλα να ανοίγει το σκορ ύστερα από την ασίστ του Γκιντογκάν.

Οι Μαγυάροι το πάλεψαν, είχαν τις στιγμές τους, όμως το τέρμα του Γκιντογκάν στο 67’, τους εξάλειψε και τις τελευταίες ελπίδες για κάποιο θετικό αποτέλεσμα, αναγκάζοντάς τους έτσι να αποδεχθούν τη δεύτερη ήττα τους στο τουρνουά.

Έτσι, οι διοργανωτές έφτασαν στους 6 βαθμούς και αποτελούν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρωτιά στο γκρουπ, κάτι που θα ξεκαθαρίσει φυσικά στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου, η οποία θα διεξαχθεί στις 23 Ιουνίου, με τη Γερμανία να αντιμετωπίζει την Ελβετία και την Ουγγαρία να κοντράρεται με τη Σκωτία.

Φοβερός ρυθμός και προβάδισμα για τη «Μάνσαφτ» με τον Μουσιάλα

Λίγο έλειψε να «σπάσει» το ρεκόρ της Αλβανίας για το πιο γρήγορο γκολ σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, καθώς στα πρώτα 15 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, ο Νόιερ πρόλαβε όπως όπως τον Σάλαϊ, ο οποίος πήγε να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της γερμανικής άμυνας και να ανοίξει το σκορ για τους Ούγγρους.

Το ματς είχε καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με τη «Μάνσαφτ» να απαντά με το αδύναμο σουτ του Χάβερτς στο 5’, ενώ ένα λεπτό μετά, οι Μαγυάροι πλησίασαν και πάλι στο γκολ, με το σουτ του Μπόλα από ευνοϊκή θέση να κοντράρει στον Άντριχ και να απομακρύνεται.

Η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 11ο λεπτό, με τον Χάβερτς να κερδίζει στη δύναμη τον Όρμπαν και από κοντινή απόσταση να νικιέται από τον Γκουλάτσι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης μετά το κόρνερ που κέρδισαν οι Γερμανοί, ο Άντριχ απείλησε με βολέ στην κίνηση το οποίο κόντραρε στον Μπόλα και άλλαξε πορεία.

Οι παίκτες του Νάγκελσμαν πίεζαν διαρκώς για να «σπάσουν» τον «γόρδιο δεσμό» και τελικά το κατάφεραν με τον Μουσιάλα στο 22’, ύστερα από την επιμονή που επέδειξε σε μια περιπετειώδη φάση ο Γκιντογκάν, ο οποίος πιστώθηκε και την ασίστ στο τέρμα του νεαρού μεσοεπιθετικού.

Οι Ούγγροι προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα και τέσσερα λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά ο Νόιερ είπε «όχι» στην εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σομποζλάι, σταματώντας στην εξέλιξη της φάσης και το αδύναμο γύρισμα του Μπόλα. Εν συνεχεία, στο 29’, ο παίκτης της Λίβερπουλ είχε και πάλι ευκαιρία για να βρει δίχτυα αλλά το βολέ του μέσα από την περιοχή κόντραρε στον Τα.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου, οι Γερμανοί δεν «έριξαν» την πίεσή τους ούτως ώστε να βρουν και δεύτερο γκολ και το «άγγιξαν» σε δύο περιπτώσεις, πρώτα στο 40’ με τον Βάργκα που παραλίγο να στείλει τη μπάλα στην εστία της ομάδας του μετά από κόρνερ του Κρόος και ακολούθως, στο 44’, με το υπέροχο σουτ του σκόρερ Μουσιάλα, να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των αντίπαλων διχτυών.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με το τέρμα του Σάλαϊ στο 45+2’ να ακυρώνεται για οφσάιντ στην αρχή της φάσης και κάπως έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

«Καθάρισε» ο Γκιντογκάν, είχε ευκαιρίες και για άλλα γκολ η Γερμανία

Η Γερμανία επανήλθε στο δεύτερο 45λεπτο με σαφή στόχο να βρει ένα δεύτερο γκολ προκειμένου να «κλειδώσει» τη νίκη και προειδοποίησε με το δυνατό σουτ του Κρόος στο 55’ το οποίο έσωσε ο Γκουλάτσι.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ωστόσο, η «Μάνσαφτ» γλίτωσε την ισοφάριση, αφού οι Μαγυάροι «άγγιξαν» το 1-1 με τον Βάργκα, όμως η κεφαλιά του 29χρονου επιθετικού έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νόιερ, που φυσιολογικά δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτα αν η μπάλα πήγαινε μέσα.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μουσιάλα δοκίμασε την τύχη του από μακριά αλλά δίχως αποτέλεσμα, ωστόσο, το πολυπόθητο 2-0 ήρθε για την ομάδα του Νάγκελσμαν στο 67ο λεπτό, όταν μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, ο Μίτελσταντ βρήκε με παράλληλη μπαλιά τον αφύλαχτο Γκιντογκάν μέσα στην αντίπαλη περιοχή, με τον τελευταίο να πλασάρει άψογα μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Γκουλάτσι.

Από εκεί και πέρα, η κυριαρχία των Γερμανών ήταν αδιαμφισβήτητη, με τη «Μάνσαφτ» να ψάχνει και τρίτο γκολ, πρώτα με τις προσπάθειες του Κίμιχ στο 69’ και στο 74’, ενώ στο 75’ απείλησε και ο Σανέ με σουτ εκτός περιοχής.

Στο 87’ δεν μπόρεσε ούτε ο Φίλκρουγκ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, ενώ στο 90’, οι Ούγγροι σε μια περιπετειώδη φάση δεν κατάφεραν να μειώσουν το σκορ για να διεκδικήσουν τις όποιες πιθανότητες είχαν στα τελευταία λεπτά, κάνοντας ταυτόχρονα παράπονα και για πέναλτι.

Κάπως έτσι, το τελευταίο σφύριγμα βρήκε νικητές τους Γερμανούς με 2-0.

Γερμανία (Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρούντιγκερ, Τα, Μίτελσταντ, Άντριχ (72’ Τσαν), Κρόος, Μουσιάλα (72’ Φιούριχ), Γκιντογκάν, Βιρτς (58’ Σανέ), Χάβερτς (58’ Φίλκρουγκ)

Ουγγαρία (Ρόσι): Γκουλάτσι, Φιόλα, Ορμπάν, Ντάρνταϊ, Μπόλα (75’ Άνταμ), Α. Νάγκι (64’ Κλεϊνχέισλερ), Σέφερ, Κέρκεζ (75’ Ζ. Νάγκι), Σάλαϊ (87’ Κσόμποθ), Σομποζλάι, Βάργκα (87’ Γκάζνταγκ)