Ο Μερίνο μιμήθηκε τον πανηγυρισμό του πατέρα του στο ίδιο γήπεδο 33 χρόνια μετά! (video)

5/7/2024 23:38
Ο Μικέλ Μερίνο πανηγύρισε το νικητήριο γκολ της Ισπανίας επί της Γερμανίας με τον ίδιο τρόπο που το έκανε ο πατέρας του, Άνχελ Μερίνο τριάντα τρία χρόνια νωρίτερα στο ίδιο γήπεδο ως ποδοσφαιριστής της Οσασούνα!

Η Ισπανία επικράτησε με 2-1 της Γερμανίας στην Στουτγκάρδη χάρη σε γκολ του Μικέλ Μερίνο στο 119ο λεπτό και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ο Ισπανός χαφ της Σοσιεδάδ πανηγύρισε το τέρμα κάνοντας περιστροφή γύρω από το σημαιάκι του κόρνερ μιμούμενος τον πανηγυρισμό που είχε κάνει ο πατέρας του, Άνχελ Μερίνο στο ίδιο γήπεδο πριν τριάντα τρία χρόνια. Ήταν σε αγώνα της Οσασούνα με την Στουτγκάρδη στην Γερμανία για το Κύπελλο UEFA. Ο Μερίνο είχε κάνει το 2-0 στο 12ο λεπτό και το πανηγύρισε με περιστροφή γύρω από το σημαιάκι του κόρνερ, όπως έπραξε και ο γιος του!

Μάλιστα και τα δύο γκολ περιέγραψε ο ίδιος Ισπανός σχολιαστής, Χουάν Κάρλος Ριβέρο!