Ολυμπιακοί Αγώνες: Τέταρτος ο Χρήστου στον τελικό των 100μ. ύπτιο, «άγγιξε» το μετάλλιο (video)

29/7/2024 22:35
Ο Απόστολος Χρήστου πραγματοποίησε εκπληκτική προσπάθεια στον τελικό των 100μ. υπτίου, όμως τελικά στάθηκε άτυχος τερματίζοντας στην τέταρτη θέση.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας κι Ευρώπης πραγματοποίησε μία σπουδαία κούρσα και πλησίασε πάρα πολύ στην κατάκτηση ενός μεταλλίου, δίχως όμως να τα καταφέρει.

Παρ' όλα αυτά η τέταρτη θέση είναι η κορυφαία στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων για Έλληνα κολυμβητή.

Το 52.41 με το οποίο τερμάτισε ο Χρήστου δεν στάθηκε ικανό να τον ανεβάσει στο βάθρο, καθώς ο Αμερικανός Ράιαν Μέρφι ήταν τρίτος με 52.39.

Πρώτος ήταν ο Ιταλός Τσεκόν ο οποίος κέρδισε καθαρά, με τον Έλληνα πρωταθλητή πάντως να κερδίζει τις εντυπώσεις και να αποδεικνύει την αξία του και την κλάση του, χάνοντας για πολύ λίγο το χάλκινο μετάλλιο.

Δεύτερος έμεινε ο Κινέζος Σου και τρίτος ο Αμερικανός Μέρφι.