Κροατία - Ελλάδα 14-13: «Λύγισε» η Εθνική από «μπαρακούντα» και διαιτησία και θα παίξει «τελικό» δυάδας με την Ιταλία (video)

3/8/2024 14:24
Η Κροατία υποχρέωσε την Ελλάδα στην πρώτη της ήττα (14-13) στο Ολυμπιακό Τουρνουά του πόλο ανδρών, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε δύο πέναλτι, δεν έπαιξε καθόλου καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά μέσα σ' όλα είχε και κόντρα διαιτησία η οποία προστάτευσε τους «μπαρακούντα» στα κρίσιμα.

Πλέον η Εθνική παρέμεινε στους 8 πόντους, με την Κροατία να φτάνει τους 9 και να την προσπερνάει. Με δεδομένη τη νίκη της Ιταλίας απέναντι στη Ρουμανία το βράδυ, η «γαλανόλευκη» θα μπει από την τρίτη θέση του γκρουπ στην τρίτη αγωνιστική και θα παίξει με την Ιταλία τη Δευτέρα (5/8, 16.05) για να την προσπεράσει και να περιμένει και το αποτέλεσμα του αγώνα Κροατία-ΗΠΑ για να δει που θα τερματίσει.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι πρώτες δύο επιθέσεις του ματς είχαν ένα κοινό χαρακτηριστικό. Αρχικά η Κροατία και στη συνέχεια η Ελλάδα έπαιξαν με παίκτη παραπάνω. Ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι δεν τα κατάφεραν, αντίθετα με την Εθνική που βρήκε γκολ με τον Αργυρόπουλο για το 0-1.

Όπως αναμενόταν πάντως οι Κροάτες αντέδρασαν κι έπαιξαν γρήγορα στο 3', για να ισοφαρίσουν με τον Φάτοβιτς. Μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό όμως η ομάδα του Ίβιτσα Τούτσακ ανέτρεψε την κατάσταση για το 2-1. Αμέσως μετά η «γαλανόλευκη» κέρδισε πέναλτι όμως ο Βλαχόπουλος νικήθηκε από τον Πόπαντιτς και δεν ισοφάρισε.

Τα πράγματα δεν εξελίσσονταν καλά για την Εθνική και ο Λόντσαρ σκόραρε στον παίκτη παραπάνω στο 5' για το 3-1. Το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η Εθνική ανέλαβε να εκτελέσει ο Γενηδουνιάς και βρήκε στόχο για το 3-2. Ένα λεπτό πριν τελειώσει το πρώτο οκτάλεπτο, ο Παπαναστασίου βρήκε χώρο στα ίσα και τιμώρησε τους αντιπάλους σκοράροντας για το 3-3, που ήταν και το σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.Οι «μπαρακούντα» ήταν αυτοί που κέρδισαν πέναλτι στο ξεκίνημα του δεύτερου κομματιού του ματς αλλά ο Ζούβελα δεν νίκησε τον Ζερδεβά στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Οι άμυνες είχαν σφίξει πάρα πολύ στη δεύτερη περίοδο και είναι χαρακτηριστικό ότι για σχεδόν πέντε λεπτά δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ, πριν πετύχει ο Καλογερόπουλος ένα για το 3-4 στο 13', μετά από ασίστ του Γκίλλα. Η «γαλανόλευκη» με «όπλο» τη φοβερή της άμυνα κατόρθωσε να πάει και στο 3-5 με τέρμα του Φουντούλη στον παίκτη παραπάνω, με λιγότερο από δύο λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου.

Αν και είχε «κλειδώσει» την Κροατία, ο Χάρκοφ μείωσε σε 4-5, με τον Ζερδεβά να δέχεται το τέρμα στην κλειστή του γωνία, αν και μπορούσε να αποκρούσει. Η τελευταία «λέξη» όμως ανήκε στην Εθνική και στον παίκτη παραπάνω ο Βλαχόπουλος σκόραρε για το 4-6 με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Η έναρξη του τρίτου οκταλέπτου βρήκε τους Κροάτες να μειώνουν σε 5-6 με σουτ του Μάρινιτς Κράγκιτς και στη συνέχεια ο Φουντούλης έχασε πέναλτι με την μπάλα να του γλιστράει από τα χέρια στην εκτέλεση. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Κράγκιτς με νέο φοβερό σουτ από την περιφέρεια κατόρθωσε να «γράψει» το 6-6 πάρα πολύ γρήγορα.

Ο Φουντούλης πήρε μία άτυπη ρεβάνς για το χαμένο πέναλτι και στο δεύτερο λεπτό της περιόδου πήρε το εξάμετρο και σούταρε για το 6-7. Η χαρά δεν κράτησε για πολύ όμως, καθώς ο Χαρκόφ στον παίκτη παραπάνω ισοφάρισε άμεσα σε 7-7.

Η Ελλάδα όμως δεν ήθελε να επιτρέψει στην Κροατία να περάσει μπροστά και ο Παπαναστασίου σκόραρε στον παίκτη παραπάνω για το 7-8, πριν ισοφαρίσει ο Φάτοβιτς με γκολ στο τέλος του χρόνου σε 8-8, με την άμυνα να μην λειτουργεί καθόλου καλά. Αυτό αποδείχθηκε αμέσως μετά, όταν στον παίκτη παραπάνω ο Βουκίστσεβιτς βρήκε δίχτυα για το 9-8, με πέντε γκολ της Κροατίας μέσα σε 4'28''.

Στο 23' ο Νικολαΐδης με μία εκπληκτική γκολάρα από θέση φουνταριστού ισοφάρισε 9-9. Ο Ζερδεβάς ήταν σε κακή μέρα και με νέο δικό του «φτηνό» λάθος, ο Μπούκιτς πέτυχε το 10-9 δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην Κροατία. Μάλιστα ο Μάρινιτς Κράγκιτς πέτυχε κι άλλο γκολ στον παίκτη παραπάνω για το 11-9 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, με την Εθνική να δέχεται επτά γκολ σε οκτώ λεπτά.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα της τελευταίας περιόδου ο Μπίλιακα χτύπησε βίαια τον Αργυρόπουλο και μετά από χρήση VAR. αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση για τέσσερα λεπτά, με τον Αργυρόπουλο να ευστοχεί στο πέναλτι και να μειώνει 11-10. Ακόμα κι έτσι όμως η άμυνα ήταν κάκιστη και ο Φάτοβιτς πέτυχε γκολ για την Κροατία σημειώνοντας το 12-10, στα επτά λεπτά πριν το φινάλε.

Η ευχέρεια όμως να αγωνίζεται μία ομάδα με παίκτη παραπάνω είναι σημαντική και ο Σκουμπάκης αμέσως μετά πέτυχε το 12-11, με την Εθνική πάντως να μην εκμεταλλεύεται την κατάσταση όπως θα έπρεπε.

Έστω κι έτσι όμως με τέσσερα λεπτά να απομένουν, ο Καλογερόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα πέτυχε το 12-12 κι έβαλε «φωτιά» στο ματς. Οι Κροάτες διαμαρτύρονταν σε κάθε φάση και οι διαιτητές τους έκαναν τα χατίρια, με τον Ρώσο -με κροατικό διαβατήριο- Χαρκόφ να πετυχαίνει το 13-12 στον παίκτη παραπάνω με λιγότερο από τρία λεπτά για το τέλος, σε μία φάση που οι ρέφερι καταλόγισαν δύο διαδοχικές αποβολές εις βάρος της Ελλάδας.

Οι αποβολές διαδέχονταν η μία την άλλη και ξανά ο Χαρκόφ στον παίκτη παραπάνω σημείωσε το 14-12 με λιγότερο από δύο λεπτά για το τέλος. Οι Κροάτες έπαιζαν πολύ «βρώμικα» και ο Φάτοβιτς χτύπησε τον Παπαναστασίου κι αποβλήθηκε με αντικατάσταση. Ο Βλαχόπουλος εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω και μείωσε σε 14-13 με 74'' να απομένουν.

Η «σφαγή» συνεχιζόταν και πριν τελειώσει η επίθεση της Κροατίας και ενώ η άνυνα είχε βγει, υπήρξαν δύο αποβολές εις βάρος της «γαλανόλευκης» σε πραγματικά κωμικές αποφάσεις των διαιτητών. Εντούτοις οι «μπαρακούντα» δεν βρήκαν δίχτυα και η Ελλάδα είχε δέκα δευτερόλεπτα για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης.

Το τελευταίο σουτ δεν έγινε ποτέ μετά από ασυνεννοησία των διεθνών κι έτσι ήρθε η ήττα στο όριο με 14-13.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 4-6, 11-9, 14-13

Κροατία (Ίβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μπούριτς, Φάτοβιτς 3, Λόντσαρ 1, Γιόκοβιτς 1, Μπούκιτς 1, Βουκίτσεβιτς 1, Ζούβελα, Μάρινιτς Κράγκιτς 3, Βρλιτς, Μπίλιακα, Χαρκόφ 3, Πόπαντιτς

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 1, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Γκίλλας, Αργυρόπουλος 2, Παπανικολάου, Κάκαρης, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος