Ρεάλ Μαδρίτης – Αταλάντα 2-0: «Έλαμψε» στο ντεμπούτο του με τη «Βασίλισσα» ο Εμπαπέ, κατέκτησαν το έκτο ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ της ιστορίας τους οι «Μερένγκες»! (video)

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
15/8/2024 00:07
Στην κατάκτηση του έκτου ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ της ιστορίας της έφτασε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε της Αταλάντα με 2-0 στον τελικό της Βαρσοβίας.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι τα βρήκε αρκετά «σκούρα» απέναντι στους Ιταλούς που παρουσιάστηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας μεταξύ άλλων και δοκάρι στο 25ο λεπτό, όμως στην επανάληψη οι «Μερένγκες» ανέβασαν «στροφές» και «καθάρισαν» τον αγώνα με συνοπτικές διαδικασίες.

Στο 59’ ο Βινίσιους πέρασε σαν σταματημένο τον Τζιμσίτι και έδωσε έτοιμο γκολ στον Βαλβέρδε ο οποίος σκόραρε προ κενής εστίας και από εκεί και πέρα, το γήπεδο «έγειρε» ολοκληρωτικά εις βάρος του συνόλου του Γκασπερίνι.

Η «Βασίλισσα» άρχισε να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη στα επόμενα λεπτά, προτού έρθει τελικά ο νέος σούπερ σταρ της Μαδρίτης, Κιλιάν Εμπαπέ, να «υπογράψει» τον θρίαμβο της ομάδας του στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης με ωραίο τελείωμα.

Κάπου εκεί, η «σεμνή τελετή» έλαβε τέλος καθώς η Αταλάντα έδειχνε να έχει αποδεχθεί μια και καλή την ήττα της, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τη Ρεάλ… υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης.