Λεβερκούζεν-Στουτγκάρδη 2-2 (4-2 πεν.): Πήρε και το Σούπερ Καπ η τρομερή «Βέρκσελφ»!

17/8/2024 23:44
Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι της Στουτγκάρδης, (2-2 κ.δ.) και κατέκτησε έτσι το Σούπερ Καπ Γερμανίας για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με εναλλαγές, αποβολή και πολλές ευκαιρίες οι παίκτες του Τσάμπι Αλόνσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 88' με τον Σικ ενώ έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 37'.

Νωρίτερα είχαν πάρει το προβάδισμα με τον Μπονιφέις (11'), η Στουτγκάρδη όμως ισοφάρισε στο 15' με τον Μιλό και είχε τρία δοκάρια στο πρώτο μέρος για να κάνει την ανατροπή! Τα κατάφερε με τον Ουντάβ στο 63' αλλά στο τέλος έφυγε απογοητευμένη από το γήπεδο.

Η Λεβερκούζεν όπως και πέρσι έτσι και φέτος έδειξε χαρακτήρα, πάλεψε ως το τέλος και δικαιώθηκε πανηγυρίζοντας το πρώτο Σούπερ Καπ της ιστορίας της.

Γκολ, αποβολή και τρία δοκάρια

H Λεβερκούζεν ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ μόλις στο 11' όταν ο Ταπσόμπα πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και την έστειλε προς την εστία με τον Μπόνιφεϊς να την σπρώχνει απλά με προβολή στα δίχτυα.

Η Στουτγκάρδη βέβαια αντέδρασε τέσσερα λεπτά μετά όταν μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας ο Μιλό έγινε ο τελικός αποδέκτης και με ωραίο σουτ νίκησε τον Χράντετσκι.

Οι Σουηβοί είχαν δοκάρι στο 25' με τον Ντεμίροβιτς και στο 37' απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Τεριέ για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ντεμίροβιτς.

Η Στουτγκάρδη θέλησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στο 42' έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Λέβελινγκ για να πάρει το προβάδισμα αλλά η μπάλα μετά την προβολή του Γερμανού χτύπησε στο δοκάρι κι έπειτα στο έδαφος χωρίς να έχει περάσει όλη την γραμμή.Στις καθυστερήσεις μάλιστα του ημιχρόνου ο Στένζελ με τρομερό σουτ είδε την μπάλα να χτυπάει και πάλι στο δοκάρι κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Οι αλλαγές της Λεβερκούζεν έστειλαν το παιχνίδι στα πέναλτι

Στο ξεκίνημα της επανάληψης όμως η Λεβερκούζεν ήταν αυτή που έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-1 όταν σε μία αντεπίθεση ο Τέλα βρήκε τον Αντλί μέσα στην περιοχή, αυτός γύρισε ωραία κι έκανε το σουτ αλλά είδε την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Η Στουτγκάρδη ωστόσο βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 63' με τον Ουντάβ ο οποίος είχε περάσε δευτερόλεπτα νωρίτερα στο παιχνίδι. Ο Κρέιτσιγκ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Γερμανός επιθετικός με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι νταμπλούχοι Γερμανίας προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν και αυτοί δοκάρι στο 73', το ματς είχε πολύ ωραίο ρυθμό και δύο λεπτά μετά ο Ουντάβ έχασε τρομερή ευκαιρία να κάνει το 3-1 μετά από λάθος στην αντίπαλη άμυνα.

H Λεβερκούζεν παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα πάλευε για την ισοφάριση και στο 79' είχε μεγάλη τριπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Σικ νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Νίμπελ ενώ στη συνέχεια οι Μπελοσιάν και Φρίμπονγκ δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτό που δεν πέτυχαν όμως στο 79' το κατάφερε δέκα λεπτά μετά ο Πάτρικ Σικ. Ο Τσέχος επιθετικός βρέθηκε απέναντι από τον Νίμπελ μέσα στην περιοχή και πλάσαρε σωστά για να «γράψει» το 2-2.

Στις καθυστερήσεις μάλιστα ο Φρίμπονγκ έχασε μοναδική ευκαιρία για να κάνει μία μεγάλη ανατροπή αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ όντας αφύλακτος στη μικρή περιοχή της Στουτγκάρδης κι έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί οι παίκτες της Λεβερκούζεν ήταν σαφώς πιο ψύχραιμοι, σκόραραν και στις 4 εκτελέσεις που επιχείρησαν, με τους Κρέιτσιγκ και Σίλας να μην βρίσκουν δίχτυα και έτσι το τρόπαιο κατέληξε στους νταμπλούχους.