ΟΦΗ – Άρης 3-2: Θρίαμβος για τους Κρητικούς στο «θρίλερ» του «Γεντί Κουλέ» (video)

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
15/9/2024 22:31
Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε στο «Γεντί Κουλέ» ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε του Άρη με 3-2, σε έναν αγώνα-θρίλερ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Οι Κρητικοί μπήκαν από το πρώτο δευτερόλεπτο με σαφή στόχο να προκαλέσουν «ζημιά» στους Θεσσαλονικείς και προηγήθηκαν με το πέναλτι του Γιουνγκ στο 21’, με τους «κίτρινους» να μην μπορούν να γίνουν απειλητικοί στα καρέ των «ασπρόμαυρων».

Στην επανάληψη τα «αίματα» άναψαν για τα καλά, με τον Λαμπρόπουλο να κάνει με ωραία κεφαλιά το 2-0 για τους γηπεδούχους στο 57’, όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με πέναλτι του Μορόν στο 68’ και πλησίασαν σε ορισμένες στιγμές στην ισοφάριση, ωστόσο μάταια, με τον Σαλσέδο στο 82’ να δίνει στον ΟΦΗ εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ με έναν «κεραυνό». Από εκεί και πέρα τα πράγματα δυσκόλεψαν εξαιρετικά για την ομάδα του Μάντζιου, η οποία το μόνο που κατάφερε ήταν να σημειώσει στο τελικό 3-2 με νέο πέναλτι του Μορόν στο 88’.

Με αυτή τη νίκη, ο ΟΦΗ μπήκε στην 4άδα φτάνοντας τους 7 βαθμούς, ενώ ο Άρης, που υπέστη την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, έμεινε στους 5 πόντους και στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με πολλή φόρα οι Κρητικοί, προβάδισμα από τη «λευκή βούλα» με Γιουνγκ

Σε ιδιαίτερα υψηλό τέμπο ξεκίνησε το ματς στο «Γεντί Κουλέ», με τις δυο ομάδες να μάχονται για την κυριαρχία, ενώ ο Άρης ήταν αυτός που έφτασε μια «ανάσα» από το γκολ μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Σίστο με ωραία ενέργεια και υπέροχο πλασέ εντός της περιοχής των Κρητικών, σημάδεψε το αριστερό δοκάρι της εστίας του Χριστογεώργου.

Η απάντηση όμως από την ομάδα του Δέλλα δεν άργησε να έρθει, με τον Φούντα στο 8’ να φεύγει στην «πλάτη» της άμυνας των φιλοξενούμενων, και προχωρώντας προς την περιοχή έκανε το σουτ, αλλά ο Κουέστα είχε τη φάση υπό έλεγχο και μπλόκαρε με σχετική άνεση, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Σενγκέλια γέμισε επικίνδυνα τη μπάλα στα καρέ των Θεσσαλονικέων, με τον αμαρκάριστο Γιουνγκ να εκτελεί με τη μία, όμως το πλασέ του από ιδιαίτερα ευνοϊκή θέση πέρασε εκτός.

Οι γηπεδούχοι «έχτισαν» πάνω σε αυτές τις ευκαιρίες και συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, και στο 18’ ο Νους έκανε το «μπάσιμο» στην περιοχή του Άρη από τα αριστερά, με τον Μοντόγια να «τρώει» την προσποίηση και να τον ανατρέπει, παραχωρώντας πέναλτι στον ΟΦΗ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιουνγκ, «γράφοντας» στο 21ο λεπτό το 1-0.

Οι παίκτες του Μάντζιου προσπάθησαν να αντιδράσουν αυξάνοντας στα επόμενα λεπτά την πίεσή τους, δίχως όμως να μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι, με τον Μοντόγια στο 26’ να προσπαθεί να απειλήσει με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ, ωστόσο η μπάλα έφυγε έξω.

Από την πλευρά τους οι Κρητικοί έψαχναν τη στιγμή τους στις αντεπιθέσεις και σε μία εξ αυτών στο 32’, ο Φούντας έβγαλε προωθητική μπαλιά για τον Γιουνγκ, με τον Γάλλο να φτάνει στα αντίπαλα καρέ και να περνάει παράλληλα για τον Αποστολάκη, όμως το σουτ του τελευταίου δεν ήταν καλό και κόντραρε, με την ευκαιρία να χάνεται.

Ο ΟΦΗ είχε πολύ ξεκάθαρο πλάνο στις επιθέσεις του με τους Νους, Φούντα και Γιουνγκ να δημιουργούν ουκ ολίγα προβλήματα στους Θεσσαλονικείς, ενώ στο 39’ οι δυο πρώτοι συνδυάστηκαν εξαιρετικά, ο Νους βγήκε στο τετ α τετ με τον Κουέστα, όμως ο πορτιέρο του Άρη βγήκε νικητής σώζοντας την ομάδα του από βέβαιο γκολ.

Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική στιγμή του πρώτου μέρους, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια και τους Κρητικούς να προηγούνται δίκαια.

«Ροντέο» το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι Κρητικοί ήταν πιο αποτελεσματικοί

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε στους ίδιους γρήγορους ρυθμούς που είχε αρχίσει και το πρώτο, με τον Νους στο 48’ να δοκιμάζει την τύχη του από απόσταση αλλά ο Κουέστα ήταν σε ετοιμότητα, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Άρης απείλησε με το διαγώνιο σουτ του Μορόν που απέκρουσε στην κλειστή του γωνία ο Χριστογεώργος.

Οι Θεσσαλονικείς όντες πίσω στο σκορ έμοιαζαν πιο «ορεξάτοι», παρ’ όλα αυτά, η αμυντική λειτουργία του συνόλου του Δέλλα ήταν σχεδόν άψογη, μην αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να μπορέσουν να κινηθούν επικίνδυνα στην περιοχή τους, περιορίζοντάς τους σε τελικές χωρίς ιδιαίτερες προοπτικές.

Από την άλλη οι Κρητικοί δεν σταμάτησαν να αναζητούν ακόμη ένα τέρμα για να «καθαρίσουν» επί της ουσίας το ματς, και τελικά το βρήκαν στο 57’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια από τα αριστερά, ο προωθημένος Λαμπρόπουλος πήρε την κεφαλιά «εκτελώντας» τον Κουέστα για το 2-0.

Παρ’ όλα αυτά, το παιχνίδι δεν τελείωσε εκεί, αφού λίγο αργότερα, στο 65’, ο Χατζηθεοδωρίδης έκανε ανέλπιστο «δώρο» στους Θεσσαλονικείς παραχωρώντας «χαζό» πέναλτι έχοντας βρει τη μπάλα με το χέρι μετά από εκτέλεση κόρνερ των φιλοξενούμενων, με τον «συνήθη ύποπτο» Λορέν Μορόν να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να μειώνει σε 2-1 για τους «κίτρινους».

Το τέρμα αυτό έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του Μάντζιου και «έπληξε» ως έναν βαθμό τους γηπεδούχους που δέχθηκαν γκολ από το πουθενά, με τον Μορόν στο 69’ να απειλεί εκ νέου με δυνατό σουτ από απόσταση και τον Χριστογεώργο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Φαμπιάνο με κεφαλιά, ύστερα από φάουλ-γέμισμα του Μόντσου, έχασε μοναδική ευκαιρία να φέρει τον αγώνα σε ισορροπία στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Η πίεση από πλευράς φιλοξενούμενων συνεχίστηκε αδιάλειπτα, με τον Σαβέριο στο 80’ να βγαίνει σε πλάγιο τετ α τετ με τον Χριστογεώργο, ωστόσο το πλασέ του με το εξωτερικό δεν ήταν καλό καταλήγοντας άουτ.

Έτσι, αντί να γίνει το 2-2, αντ’ αυτού έγινε το 3-1 για τους γηπεδούχους που βρίσκονται στα «σχοινιά» για αρκετή ώρα, με τον νεοαποκτηθέντα Σαλσέδο να «κεραυνοβολεί» στο 82’ τον Κουέστα, βγάζοντας με αυτόν τον τρόπο προσωρινά την ομάδα του από τη δύσκολη θέση.

Δεν τα παράτησαν όμως οι Θεσσαλονικείς, και στο 85’ ο Χατζηθεοδωρίδης υπέπεσε σε νέα παράβαση-πέναλτι ανατρέποντας τον Μορόν, με τον Ισπανό να αναλαμβάνει την εκτέλεση και πάλι, μειώνοντας εκ νέου για τον Άρη σε 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα είχαν μια τελευταία ευκαιρία στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με την προβολή του Ζαμόρα, η οποία αποκρούστηκε από τον Χριστογεώργο και κατέληξε στο δοκάρι, όμως το σκορ δεν έμελλε να αλλάξει, με το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει θριαμβευτές τους Κρητικούς.

ΟΦΗ (Δέλλας): Χριστογεώργος, Λαμπρόπουλος, Μπρεσάν, Γκονζάλες, Χατζηθεοδωρίδης, Αποστολάκης (78’ Κουτεντάκης), Μπαΐνοβιτς, Φούντας (73’ Μπάκιτς), Σενγκέλια (91’ Ριέρα), Νους (73’ Σαλσέδο), Γιουνγκ (91’ Καραχάλιος)

Άρης (Μάντζιος) Κουέστα, Μοντόγια, Φαμπιάνο (73’ Βέλεθ), Μπράμπετς, Φρίντεκ, Νταρίντα (64’ Μόντσου), Σιφουέντες (88’ Ζαμόρα), Ντιαντί (46’ Σαβέριο), Γκαρθία, Σίστο (64’ Φετφατζίδης), Μορόν