Ατρόμητος-Βόλος 1-2: «Διπλό»  με ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά!

Ατρόμητος-Βόλος 1-2: «Διπλό» με ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά!

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
5/10/2024 20:31
Ο Βόλος επικράτησε με 2-1 του Ατρόμητου στο Περιστέρι για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Super League στο ντεμπούτο του Σάββα Πουρσαϊτίδη στον πάγκο του.

Η ομάδα της Μαγνησίας εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε για μισή ώρα, και με γκολ των Γκλάβτσιτς (66') και Κόσζτα (68') μέσα σε δύο λεπτά έφτασε στη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα, αμφότερες εκτός έδρας.

Οι Περιστεριώτες βέβαια είχαν καλή εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, προηγήθηκαν με τον Γιουμπιτάνα στο 41' όμως η αποβολή του Μπρόρσον στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους τους έβαλε εμπόδια στην επανάληψη. Στο 76' βέβαια είδαν και τον Βόλο να μένει με δέκα παίκτες αλλά παρά την πίεση τους δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Έτσι ο Ατρόμητος έμεινε στους 8 βαθμούς, τη στιγμή που ο Βόλος έφτασε τους 7 και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον.

Αργός ρυθμός, το γκολ αλλά και την αποβολή ο Ατρόμητος

Oι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό, με τον Ατρόμητο να παίρνει την κατοχή και να προσπαθεί να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Μπορεί βέβαια να μην υπήρχε κάποια φάση στο παιχνίδι αλλά στο 15' ο Ασεχνούν έκανε ένα επικίνδυνο μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου, ο VAR κάλεσε τον Σιδηρόπουλο για πιθανή κόκκινη κάρτα αλλά ο Έλληνας ρέφερι κράτησε την κίτρινη κάρτα που είχε δείξει εξ αρχής.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 21', όταν οι παίκτες του Ατρόμητου άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Φαν Βέερτ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά είδε την προσπάθεια του να καταλήγει λίγο άουτ.Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν όπως ήθελαν την μπάλα, έκαναν αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις τους και στην ουσία δεν απείλησαν στο πρώτο μέρος.

Αντίθετα οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν αυτή τη μικρή τους υπεροχή και στο 41' άνοιξαν το σκορ. Ο Τσιγγάρας βρήκε τον Γιουμπιτάνα μέσα στην περιοχή και αυτός με ένα δυνατό σουτ με το «μυτάκι» έστειλε την μπάλα στη γωνία του Κόβατς που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Το παιχνίδι οδηγούταν ήρεμα προς τη λήξη του ημιχρόνου όμως στις καθυστερήσεις ο Μπρόρσον στην προσπάθεια του να διορθώσει ένα δικό του λάθος, πήγε με τις τάπες στο γόνατο του αντιπάλου του και μετά και από εξέταση της φάσης στο VAR αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ατρόμητος δεν κλείστηκε στην άμυνα του αλλά έψαξε χώρους για να επιτεθεί ξανά. Ο Βόλος βέβαια έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα θέλησε να φανεί πιο απειλητικός αλλά δεν έφτανε με αξιώσεις στην εστία του Χουτεσιώτη.

Αντίθετα οι Περιστεριώτες ήταν αυτοί που είχαν μία καλή ευκαιρία στο 57' όταν ο Αθανασίου έκανε τη σέντρα σουτ από τα αριστερά αλλά ο Φαν Βέερτ δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας και να την στείλει στα δίχτυα.

Όσο περνούσε η ώρα όμως ο Βόλος κέρδιζε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο, είχε μία καλή στιγμή στο 64' και δύο λεπτά μετά έφτασε στο γκολ. Ο Γκλάβστιτς πήρε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή μετά την κεφαλιά του Κόμπα και με ένα όμορφο τελείωμα έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στην αμέσως επόμενη φάση μάλιστα και πάλι ο Κόμπα με ωραία σέντρα μέσα στην περιοχή βρήκε στην κίνηση τον Κόσζτα κι αυτός με πλασέ έκανε την ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει το μομέντουμ του παιχνιδιού και μάλιστα έψαχναν και τρίτο τέρμα προκειμένου να «κλειδώσουν» το αποτέλεσμα.

Ο Ατρόμητος θέλησε να αντιδράσει βέβαια και στο 75' ο Καρλίτος με ωραία προσποίησε «άδειασε» τον αντίπαλο του αλλά το σουτ που επιχείρησε χτύπησε στο δοκάρι κι έφυγε εκτός γηπέδου.

Στο 76' μάλιστα η αριθμητική ισορροπία στο παιχνίδι αποκαταστάθηκε, όταν ο Γκλάβτσιτς έχασε το κοντρόλ και στην προσπάθεια του να ανακτήσει την κατοχή ανέτρεψε τον Αθανασίου και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η εξέλιξη αυτή έφερε τον Ατρόμητο και πάλι στην επίθεση και στο 87' ο Καρλίτος από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε κι έχασε μία μεγάλη ευκαιρία.

Ο Ισπανός ήταν αυτός που με μία κεφαλιά στο 89' πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους μέσα στην περιοχή και πήρε την κεφαλιά αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Στο 90+2' ο Μανσούρ πήρε την «μπουκιά» από το στόμα του Ούαρντα επιλέγοντας να σουτάρει ο ίδιος χωρίς όμως αξιώσεις.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν, ο Μίχορλ στο 90+3' έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων και έτσι το αποτέλεσμα δεν άλλαξε έως το τέλος.

Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Αθανασίου, Μανσούρ, Μπρόρσον, Κίνι, Τσιγγάρας (77' Μίχορλ), Ουεντραόγκο (85' Σταυρόπουλος), Γιουμπιτάνα (46' Τσακμάκης), Ουάρντα, Μπάκου (77' Έντερ), Φαν Βέερτ (66' Καρλίτος)

Βόλος ΝΠΣ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Μύγας (46' Σούντγκρεν), Καλογερόπουλος, Κορέα, Φεράρι, Γκλάβτσιτς, Μπερναντού (54' Τσοκάνης), Μεντιέτα (88' Βιγιαφάνες), Κόμπα, Ασεχνούν (54' Άλτμαν), Κόσζτα,