Τσάμπιονς Λιγκ: Όλα τα γκολ και τα highlights της βραδιάς (video)

22/10/2024 23:59
Πολλά γκολ (27), ανατροπές, εκπλήξεις, τρία χαμένα πέναλτι και μεγάλες συγκινήσεις πρόσφερε η πρώτη βραδιά της 3ης αγωνιστικής της League Phase του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το μεγαλύτερο παιχνίδι της ημέρας ήταν φυσικά το ριμέικ του περσινού τελικού ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Ντόρτμουντ στο «Μπερναμπέου», με τους Μαδριλένους να φτάνουν σε θρίαμβο με 5-2 φέρνοντας τα πάνω κάτω στην επανάληψη! Οι Βεστφαλοί «άγγιξαν» μια σπουδαία νίκη πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων (30’ Μάλεν, 34’ Γκίτενς) αλλά στο δεύτερο μέρος η «βασίλισσα» ήταν από άλλο πλανήτη και πέτυχε πέντε τέρματα, τα τρία εξ αυτών από τον Βινίσιους! Αρχικά ισοφάρισε το ματς σε δύο λεπτά με Ρίντιγκερ (60’) και Βινίσιους (62’), ενώ ο Βάσκεθ έκανε το 3-2 στο 83’, ένα λεπτό μετά τη μεγάλη ευκαιρία της Ντόρτμουντ για να ανακτήσει το προβάδισμα. Εν συνεχεία ο Βινίσιους με δύο τέρματα στο 86’ και το 90+3’, το πρώτο με κούρσα 80 μέτρων, ολοκλήρωσε το χατ-τρικ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης, που έφτασαν τις δύο νίκες στη διοργάνωση.

Μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας φιγουράρει η Άστον Βίλα, η οποία επικράτησε με 2-0 της Μπολόνια στο «Βίλα Παρκ» και έκανε το 3x3 στο Τσάμπιονς Λιγκ. ΜακΓκιν (55’) και Ντουράν (64’) τα γκολ για την εκπληκτική ομάδα του Ουνάι Έμερι που δέχτηκε μεν φάσεις αλλά κράτησε το μηδέν για τρίτο σερί ματς.

Στη δεύτερη θέση με επτά βαθμούς βρίσκεται η Μονακό, η οποία διέσυρε με 5-1 τον Ερυθρό Αστέρα, αφήνοντας τον χωρίς βαθμό στον όμιλο. Πρωταγωνιστής ο Μιναμίνο με δύο γκολ (20’, 70’), ενώ στον πίνακα των σκόρερ μπήκαν επίσης οι Εμπολό (45+4’), Σινγκό (54’) και Ακλιούτσε (90+7’). Οι Σέρβοι ισοφάρισαν απλώς στο 27’ με πέναλτι του Εντιαγέ ενώ το τέρμα του Σινγκό που έκανε το σκορ 3-1 με απίθανη φωτοβολίδα εκτός περιοχής βάζει υποψηφιότητα για ένα από τα καλύτερα της φετινής σεζόν.

Τους επτά βαθμούς έφτασε και η Άρσεναλ η οποία νίκησε δύσκολα με 1-0 την Σαχτάρ στο «Έμιρειτς» χάρη σε αυτογκόλ του Ρίζνικ στο 29’. Οι «κανονιέρηδες» δεν «κλείδωσαν» το ματς έχοντας χαμένο πέναλτι στο 77’ με τον Τροσάρ και λίγο πριν το φινάλε κινδύνεψαν με την ισοφάριση από τους Ουκρανούς, που έμειναν με ένα βαθμό. Επτά βαθμούς και για την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η οποία πέρασε με 2-0 από την έδρα της Στουρμ Γκρατς χάρη στα γκολ των Σάντος (23’) και Γκιέκερες (53’).

Μεγάλη έκπληξη στο Παρίσι, όπου η Αϊντχόφεν πήρε «χρυσό» βαθμό στην έδρα της Παρί Σεν Ζερμέν (1-1). Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν στο 34’ με τον Λανγκ, οι Παριζιάνοι ισοφάρισαν στο 55’ με τον Χακίμι και πίεσαν ασφυχτικά για την ανατροπή, δίχως αποτέλεσμα. Ο Μαρκίνιος σπατάλησε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις του ματς ενώ λίγο νωρίτερα ο διαιτητής πήρε πίσω το πέναλτι που καταλόγισε λανθασμένα στους γηπεδούχους.

Μεγάλο «διπλό» για την Στουτγκάρδη η οποία πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση μέσα στη έδρα της Γιουβέντους και εν τέλει λυτρώθηκε στο 90+2’ παίρνοντας τη νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ του Τουρέ. Νωρίτερα ο Μιλό έχασε πέναλτι (86’), ενώ η «Γηραιά Κυρία», που υπέφερε στην αναμέτρηση (1-11 τα σουτ στο στόχο), έπαιζε με δέκα από το 84’ λόγω αποβολής του Ντανίλο.

Τους πρώτους της βαθμούς στο Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Μίλαν, η οποία επικράτησε με 3-1 της Κλαμπ Μπριζ στο «Σαν Σίρο». Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν στο 34’ με απευθείας χτύπημα κόρνερ (!) του Πούλισιτς και η αποβολή του Ονιεντίκα στο 40’ φάνηκε να απλοποιεί το έργο των Ιταλών. Η ομάδα του Χρήστου Τζόλη (βασικός) ισοφάρισε μεν στο 51’ με τον Σαμπέ, αλλά η Μίλαν με δύο γκολ του Ράιντερς σε δέκα λεπτά (61’, 71’) έκανε το 3-1 «κλειδώνοντας» τη νίκη. Αξιοσημείωτο ότι ο 16χρονος Καμάντα βρήκε δίχτυα στο 87’ αλλά το VAR του στέρησε τη δυνατότητα να γράψει ιστορία στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση.

Τέλος, η Χιρόνα πήρε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στο Τσάμπιονς Λιγκ επικρατώντας με 2-0 της Σλόβαν Μπρατισλάβας εντός έδρας. Γκουτιέρες (42’) και Χουάνπε (73’) οι σκόρερ για τους Καταλανούς που είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Στουάνι στο 89’ για να κάνουν τρία τα τέρματα τους.Δείτε τη βαθμολογία της League Phase ΕΔΩ