Παναθηναϊκός - Τσέλσι 1-4: Ολική κατάρρευση και ταπεινωτικός διασυρμός  (video)

Παναθηναϊκός - Τσέλσι 1-4: Ολική κατάρρευση και ταπεινωτικός διασυρμός (video)

24/10/2024 21:36
Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση στο εντός έδρας παιχνίδι με την Τσέλσι και διασύρθηκε (1-4) στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της League Phase του Κόνφερενς Λιγκ.

Το συγκρότημα του Ντιέγκο Αλόνσο άντεξε για ένα ημίχρονο απέναντι στους Λονρέζους, πριν καταρρεύσει και γίνει έρμαιο στις ορέξεις τους, σ' ένα παιχνίδι που δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, καθώς η άμυνα των «πράσινων» ήταν τραγική κι επέτρεψε στους παίκτες του Έντσο Μαρέσκα να στήσουν ένα «πάρτι» σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Αυτό ήταν το δεύτερο «τρίποντο» της αγγλικής ομάδας σε ισάριθμες αναμετρήσεις και φορτσάρει για να τερματίσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της διοργάνωσης. Από την άλλη οι κυπελλούχοι Ελλάδας έμειναν στον έναν πόντο από την πρεμιέρα στη Βοσνία και την ισοπαλία 1-1 με την Μπόρατς Μπάνια Λούκα και ακολουθεί το εκτός έδρας ματς στις 7/11 με την Τζουργκάρντεν επί σουηδικού εδάφους.

Το σκορ άνοιξε στο 22' ο Ζοάο Φέλιξ ο οποίος σημείωσε και δεύτερο τέρμα με μπόλικη τύχη στο 55' για το 0-3. Ενδιάμεσα ο Μούντρικ είχε «γράψει» το 0-2 στο 49', ενώ ο Ενκουνκού με πέναλτι στο 58' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4, πριν μειώσει ο Πελίστρι στο 69'.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν τη σέντρα του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Τζορτζ Μπάλντοκ, ενώ σε όλο το γήπεδο υπήρχαν σημαίες με τον αριθμό 32, καθώς αυτός ήταν που φορούσε στη φανέλα του. Παράλληλα και οι Άγγλοι φίλοι των Λονδρέζων κρατούσαν επίσης χαρτάκια με το νούμερο 32.

Κατά την είσοδο των δύο ομάδων στο γήπεδο η ατμόσφαιρα ήταν «καυτή» με τον κόσμο να δίνει δυναμικό «παρών» στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.

«Χτύπησε» στην αντεπίθεση με τον Φέλιξ η Τσέλσι για το 0-1

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και θέλησε να αιφνιδιάσει και λίγο έλειψε να τα καταφέρει. Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Μλαντένοβιτς εκτέλεσε ένα φάουλ με «γλυκιά» σέντρα και ο Γεντβάι στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, με τον Γιόργκενσεν να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο 4' ήταν ξανά οι γηπεδούχοι εκείνοι που απείλησαν, με τον Ουναΐ να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή και την μπάλα να φεύγει άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο στη συνέχεια αλλά για περίπου ένα δεκάλεπτο δεν έφτιαξαν κάποια ευκαιρία και στο 13' ήταν το «τριφύλλι» εκείνοι που είχε υποψία φάσης, καθώς ο Μλαντένοβιτς γύρισε για τον Γερεμέγεφ αλλά πριν τον Σουηδό ο Μπαντιασίλ παρενέβη.

Στο 17' καταγράφηκε και η πρώτη τελική της Τσέλσι, με το σουτ του Μούντρικ πάντως να είναι πολύ άστοχο και να μην ανησυχεί τον Ντραγκόφσκι.

Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως ήταν οι Άγγλοι εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 22'. Έπειτα από λάθος του Γεντβάι βγήκαν στην κόντρα και ο Σένκεφελντ έκανε πίσω βήματα, επιτρέποντας στον Μούντρικ να μπει στην περιοχή και να γυρίσει την μπάλα στον Ζοάο Φέλιξ ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Πέντε λεπτά μετά η ομάδα του Έντσο Μαρέσκα πλησίασε και σε δεύτερο γκολ, όμως ο «κεραυνός» του Φερνάντες αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Ντραγκόφσκι.

Το τελευταίο κομμάτι του πρώτου σαρανταπενταλέπτου βρήκε την Τσέλσι να επιβάλλει έναν αργό ρυθμό ο οποίος τη βόλευε και τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να επιτεθεί χωρίς επιτυχία.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το μοναδικό συμβάν που έλαβε χώρα ήταν ένα μακρινό σουτ του Φέλιξ το οποίο πέρασε αρκετά έξω χωρίς να νιώσει την παραμικρή απειλή ο Ντραγκόφσκι.

Ολική κατάρρευση και διασυρμός για το «τριφύλλι»

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ελληνική ομάδα. Στο 49' οι παίκτες της Τσέλσι συνδυάστηκαν με άνεση και ο Νέτο έκανε τη σέντρα, με τον Κώτσιρα να είναι εντελώς απρόσεκτος στο δεύτερο δοκάρι και τον Μούντρικ να τον νικάει στον αέρα και να πετυχαίνει με κεφαλιά το 0-2.

Αυτή η εξέλιξη επηρέασε τους κυπελλούχους Ελλάδας οι οποίοι τα είχαν τελείως χαμένα, με τον Ντιέγκο Αλόνσο να μην επεμβαίνει και τα πράγματα να παίρνουν πολύ άσχημη τροπή.

Στο 55' ο Ζοάο Φέλιξ σούταρε αδύναμα, με την μπάλα να αλλάζει πορεία στον Μαξίμοβιτς και να καταλήγει στα δίχτυα του εμβρόντητου Ντραγκόφσκι για το 0-3.

Σαν να μην έφτανε αυτό, τρία λεπτά μετά ο Μαντσίνι έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Νόμπρε καταλόγισε την παράβαση, με τον Ενκουνκού να σκοράρει κι αυτός πετυχαίνοντας το 0-4 στο 59'.

Η άμυνα των «πράσινων» συνέχισε να πελαγοδρομεί και στο 65' ο Ντισασί πέρασε τους πάντες μέσα στην περιοχή σαν να μην υπήρχαν, όμως το σουτ του αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Ντραγκόφσκι.

Στο 69' ο Τζορτζ δοκίμασε την τύχη του μέσα από την περιοχή, με τον Ντραγκόφσκι πάντως να μπλοκάρει σταθερά.

Δευτερόλεπτα αργότερα πάντως το «τριφύλλι» πέτυχε το γκολ, με τον Τετέ να δίνει στον Βαγιαννίδη και ο τελευταίος γύρισε παράλληλα για τον Πελίστρι και ο Ουρουγουανός σε κενή εστία σημείωσε το 1-4.

Η Τσέλσι δεν έδειχνε διάθεση να ρίξει ρυθμούς και συνέχισε να προσπαθεί να φτάσει και σε άλλα τέρματα, με τον Φέλιξ να αστοχεί από καλή θέση στο 75'.

Έξι λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» πλησίασαν σε δεύτερο γκολ, με τον Βέιγκα να κάνει άσχημο γύρισμα και την μπάλα να φεύγει μόλις δίπλα από την εστία του εξουδετερωμένου Γιόργκενσεν.

Από το κόρνερ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έκανε νέα γκάφα καθώς μπερδεύτηκε με τον Μπαντιασίλ, όμως ο Ντισασί απομάκρυνε πάνω στη γραμμή σώζοντας την εστία της ομάδας του.

Στο 86' ο κινητικός Τζορτζ ήταν αυτός ο οποίος απείλησε ξανά, με τον Ντραγκόφσκι να του λέει ξανά «όχι» διατηρώντας το 1-4.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή της αναμέτρησης που βρήκε την Τσέλσι να νικάει πολύ εύκολα.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς (60' Βαγιαννίδης), Μαξίμοβιτς, Τσέριν, Ουναΐ (80' Μπακασέτας) Μαντσίνι (60' Τετέ), Πελίστρι (70' Τζούρισιτς), Γερεμέγεφ (70' Σπόραρ)

Τσέλσι (Έντσο Μαρέσκα): Γιόργκενσεν, Βέιγκαν, Μπαντιασίλ, Ντισασί, Κουκουρέγια, Ντιούσμπερι-Χολ (77' Τσουκουεμέκα), Φερνάντες (71' Κάσαντεϊ), Ζοάο Φέλιξ, Μούντρικ, Νέτο (62' Τζορτζ), Ενκουνκού (62' Γκίου)