Πανσερραϊκός – ΑΕΚ 1-0: Τα “Λιοντάρια” «κατασπάραξαν» την άνευρη και άστοχη Ένωση!

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
26/10/2024 22:02
Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Πανσερραϊκός κόντρα στην ΑΕΚ, την οποία «υπέταξε» με 1-0 στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Τα «Λιοντάρια» μπήκαν από την αρχή με «θράσος» και δικαιώθηκαν στο 23' με τον Μπετανκόρ να βρίσκει δίχτυα από τη «λευκή βούλα», ωστόσο η αποβολή του Τέρζιτς τέσσερα λεπτά αργότερα, έκανε πολύ δύσκολο το έργο των γηπεδούχων, με την Ένωση να δημιουργεί αρκετές μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ματς, αλλά να είναι εξαιρετικά αναποτελεσματική στην τελική προσπάθεια και το σκορ να μην αλλάζει.

Με αυτόν τον τρόπο, οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν στην τρίτη θέση και στο -2 από την κορυφή, μετρώντας μόλις μία νίκη στα τελευταία τους πέντε παιχνίδια, ενώ στον αντίποδα, οι Σερραίοι με το δεύτερο διαδοχικό τους «τρίποντο» «σκαρφάλωσαν» στην 8η θέση, ισοβαθμώντας με Βόλο και Αστέρα Aktor.

Με «θράσος» οι Σερραίοι, σκόραραν με τον Μπετανκόρ

Χωρίς σπουδαίο θέαμα αλλά με πολύ έντονες προσωπικές μονομαχίες ξεκίνησε το παιχνίδι στις Σέρρες, με τα «Λιοντάρια» πάντως να είναι αρκετά τολμηρά, ενώ στο 9ο λεπτό ο Τέρζιτς είχε προϋποθέσεις για να απειλήσει μετά τη σέντρα του Τομάς, ωστόσο δεν πρόλαβε καλά τη μπάλα.

Η ΑΕΚ από την πλευρά της θέλησε να απαντήσει και δευτερόλεπτα αργότερα, ο Λαμέλα δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Γκουγκεσασβίλι από απόσταση, με τον Γεωργιανό πορτιέρο να αποκρούει απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Οι γηπεδούχοι πάντως δεν πτοήθηκαν, και συνεχίζοντας να ψάχνουν τον τρόπο να κάνουν «ζημιά», κέρδισαν πέναλτι στο 19’ για τράβηγμα του Περέιρα στον Ντέλετιτς, σε μια φάση που ξεκίνησε από κόρνερ, με τον Μπετανκόρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του Φεράντο.Δεν μπόρεσαν ωστόσο να το χαρούν για πολύ οι Σερραίοι, αφού τέσσερα λεπτά μετά το προβάδισμά τους, και συγκεκριμένα στο 27ο λεπτό, ο Τέρζιτς άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, έχοντας κάνει ένα πολύ επικίνδυνο τάκλιν στον Λαμέλα.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι άρχισε να «ανάβει» ακόμη περισσότερο, με την Ένωση να ψάχνει άμεσα το γκολ της ισοφάρισης, απειλώντας αρχικά στο 32’ με την προβολή του Γκατσίνοβιτς η οποία πέρασε εκτός.

Δύο λεπτά αργότερα ωστόσο, οι γηπεδούχοι έφτασαν μια «ανάσα» από το 2-0, με τον σκόρερ των «Λιονταριών», Μπετανκόρ, να κάνει μια εκπληκτική ατομική ενέργεια και με ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Στρακόσα.

Δευτερόλεπτα μετά, ήταν η σειρά της ΑΕΚ να χάσει την πρώτη της τεράστια ευκαιρία στον αγώνα, όταν ύστερα από γρήγορη αντεπίθεση, ο Γκατσίνοβιτς πάσαρε παράλληλα για τον Λαμέλα, με τον Αργεντινό να πλασάρει προς την αντίπαλη εστία, υποχρεώνοντας τον πορτιέρο του Πανσερραϊκού σε μια τρομερή επέμβαση.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 37’ το σουτ του Λιβάι έφυγε ψηλά, ενώ τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Αλμέιδα απώλεσε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Λαμέλα γύρισε για τον αμαρκάριστο Σιμάνσκι, ο οποίος από ευνοϊκή θέση δεν έπιασε καλά το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει εκτός.

Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα πια υπέρ της ΑΕΚ, και στο 42’ από το κόρνερ του Γκατσίνοβιτς από τα δεξιά, η κεφαλιά του Λιβάι πέρασε λίγο έξω, ενώ την ίδια κατάληξη είχε δευτερόλεπτα μετά και εκείνη του Πιερό, ύστερα από ωραία σέντρα του Χατζισαφί από την αντίθετα πλευρά, με το 1-0 υπέρ των Σερραίων να παραμένει τελικά μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Προσπάθησε η Ένωση αλλά ήταν απελπιστικά άστοχη

Η ΑΕΚ επέστρεψε στο δεύτερο μέρος με τους ίδιους επιθετικούς προσανατολισμούς, με τον νεοεισελθόντα Πινέδα να προσπαθεί στα πρώτα δευτερόλεπτα να βρει εστία με ένα βολέ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε στα σώματα και απομακρύνθηκε, ενώ ο Μεξικανός στο 50’ απείλησε εκ νέου με ένα γυριστό ύστερα από σέντρα του Οντουμπάτζο, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

Ακολούθησε ακόμη ένα επικίνδυνο φάουλ του Λαμέλα στο 55’, το οποίο κόντραρε κι άλλαξε πορεία με τη μπάλα να περνάει οριακά πάνω από την εστία του Γκουγκεσασβίλι, ωστόσο από εκεί και πέρα η μαζική άμυνα των γηπεδούχων δυσκόλευε πολύ τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι προσπαθούσαν με μη ορθολογικούς τρόπους να δημιουργήσουν «ρήγμα» στα αντίπαλα καρέ.

Κάπως έτσι έπρεπε να φτάσουμε στο 73’ για να έρθει η επόμενη μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Μάνταλο να χάνει μια ασύλληπτη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, αφού με τον Γκουγκεσασβίλι εξουδετερωμένο μετά από το γύρισμα του Μαρσιάλ, ο μεσοεπιθετικός της Ένωσης «κατόρθωσε» να στείλει τη μπάλα άουτ από τα τρία μέτρα.

Ο «Δικέφαλος» άρχισε να εντείνει την πίεσή του βλέποντας την «κλεψύδρα» να αδειάζει, και στο 84’ έχασε νέα τεράστια ευκαιρία, με τον Πιερό μέσα από την περιοχή να κάνει το γυριστό σουτ πιεζόμενος, και τον Γεωργιανό κίπερ του Πανσερραϊκού να αποκρούει, με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ένωση απείλησε και πάλι, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελίασον να υποχρεώνει τον Γκουγκεσασβίλι σε μια εκπληκτική επέμβαση, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Ακολούθησε ακόμη μία πολύ μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Βίντα στο 93’, η οποία βρήκε στα σώματα, με το 1-0 να μένει εν τέλει απαράλλαχτο.

Πανσερραϊκός (Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Μπέργκστρεμ, Ντάβιντσον, Φαρές, Δεληγιαννίδης (75’ Κοτσογούλας), Ζελέν (75’ Καπτούμ), Στάικος, Ντέλετιτς (46’ Καρασαλίδης), Τέρζιτς, Τομάς (90’ Χατζηστραβός), Μπετανκόρ (75’ Σαλαζάρ)

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Στρακόσα, Βίντα, Μουκουντί (46’ Πινέδα), Οντουμπάτζο, Χατζισαφί (57’ Μαρσιάλ), Σιμάνσκι, Περέιρα (70’ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς, Λαμέλα, Γκαρσία (70’ Ελίασον), Πιερό