Σέριε Α: Πέρασε από το Μπέργκαμο η Νάπολι

21/1/2018 16:46
Με γκολ του Μέρτενς (65’) η Νάπολι κέρδισε με 1-0 την Αταλάντα στο Μπέργκαμο και ξέφυγε ξανά με +4 από την Γιουβέντους.

Σταθερά στην κορυφή της Σέριε Α παραμένει η Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» πήραν σπουδαία «διπλό» με 1-0 από την έδρα της Αταλάντα και διεύρυναν προσωρινά στο +4 τη διαφορά από την 2η Γιουβέντους.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος κόντρα στην Αταλάντα, ωστόσο στην επανάληψη βρήκε τη λύση με τον Μέρτενς. Μετά από αντεπίθεση, ο Καγιεχόν έβγαλε εκπληκτική μπαλιά για τον Βέλγο και αυτός με εξαιρετικό τελείωμα, «έγραψε» το 1-0 στο 65ο λεπτό.

Η Αταλάντα θα μπορούσε να απαντήσει στο 71’ όμως ο Ρέινα πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε μακρινό σουτ του Κριστάντε. Στο 84’ ο Χάμσικ αστόχησε από θέση βολής όμως το τελικό 1-0 έδωσε στην Νάπολι τους τρεις βαθμούς της νίκης. Μάλιστα, οι «παρτενοπέι» παρέμειναν αήττητοι για 24ο εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος, αγνοώντας την ήττα από τις 29 Οκτωβρίου του 2016 (2-1 από Γιουβέντους).