Γιουρόπα Λιγκ: «Καθάρισε» η Ατλέτικο, προβάδισμα για Λιόν

8/3/2018 22:30
Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 3-0 τη Λοκομοτίβ Μόσχας στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» και ετοιμάζεται ήδη για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Σαούλ (22’), Κόστα (47’) και Κόκε (90’) οι σκόρερ.

Χωρίς να φορτσάρει, η Ατλέτικο επικράτησε με 3-0 της Λοκομοτίβ Μόσχας στη Μαδρίτη και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στους «8» του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι «ροχιμπλάνκος» άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με τρομερό μακρινό σουτ του Σαούλ, ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης (47’) ο Ντιέγκο Κόστα εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του αντίπαλου γκολκίπερ και «έγραψε» το 2-0. Η Λοκομοτίβ δεν κατάφερε να αντιδράσει και στο 90’ ο Κόκε έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα με πλασέ εντός περιοχής για το τελικό 3-0.

Στο άλλο ματς, η Λιόν κέρδισε με 1-0 την ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα και απέκτησε το προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά. Το ματς ήταν κλειστό και το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μαρσέλο (68’) με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Ντεπάι και την λάθος έξοδο του Ακινφέεβ.