Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Τέζαρε» την Ατλέτικο η Βιγιαρεάλ

18/3/2018 22:07
Με δύο γκολ του Ενές Ουνάλ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Βιγιαρεάλ κέρδισε με ανατροπή (2-1) την Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Μαδριγάλ» και… έσπρωξε την Μπαρτσελόνα προς τον τίτλο.

Τέλος στα όνειρα της Ατλέτικο για το πρωτάθλημα έβαλε η Βιγιαρεάλ. Το «κίτρινο» υποβρύχιο κέρδισε με 2-1 τους «ροχιμπλάνκος» στο «Μαδριγάλ» και επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να ξεφύγει στους 11 βαθμούς από την 2η θέση.

Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν στο 20ο λεπτό με πέναλτι-εφεύρεση που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Γκριεζμάν. Τέσσερα λεπτά μετά ο Κόκε σημάδεψε το δοκάρι με πλασέ από το ύψος του πέναλτι , ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Βιγιαρεάλ κέρδισε μέτρα και η είσοδος του Ουνάλ στο 74’ έφερε τα πάνω κάτω στο ματς.

Ο Τούρκος επιθετικός με κεφαλιά (82') και κοντινό πλασέ (91') γύρισε μόνος του το ματς και έδωσε το τρίποντο στη Βιγιαρεάλ, που προσπέρασε την Σεβίλλη στην 5η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Ατλέτικο έμεινε στους 64 και βρέθηκε στο -11 από την κορυφή.