Μπουντεσλίγκα: «Σφράγισε» το πρωτάθλημα με τεσσάρα η Μπάγερν!

7/4/2018 18:40
Η Μπάγερν διέλυσε με 4-1 την Άουγκσμπουργκ εκτός έδρας και εξασφάλισε και μαθηματικά το πρωτάθλημα για 6η σερί χρονιά.

Πρωταθλήτρια Γερμανίας για 6η σερί φορά και 28η στην ιστορία της στέφθηκε η Μπάγερν. Παρά το ροτέισον εν όψει της ρεβάνς με τη Σεβίλλη, η ομάδα του Γιουπ Χάινκες επικράτησε με 4-1 της Άουγκσμπουργκ και «σφράγισε» και μαθηματικά τον τίτλο της Μπουντεσλίγκα, πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ του Νίκλας Σούλε στο 18', ωστόσο η Μπάγερν δεν πτοήθηκε και έφερε… τούμπα το ματς πριν το ημίχρονο χάρη στα γκολ των Τολισό (32’) και Χάμες (38’). Στην επανάληψη, Ρόμπεν (62') και Βάγκνερ (87') «καθάρισαν» το ματς για τους φιλοξενούμενους, που είναι το απόλυτο αφεντικό στην Γερμανία.