Μουντιάλ 2018: Η Ελβετία «ξέρανε» τη Σερβία στο 90’

Μουντιάλ 2018: Η Ελβετία «ξέρανε» τη Σερβία στο 90’



Με γκολ του Σακίρι στο 90’ η Ελβετία κέρδισε με ανατροπή (2-1) την Σερβία και έκανε τεράστιο βήμα για την πρόκριση στα νοκ-άουτ. Ο Τσάκα (52’) το γκολ της ισοφάρισης, προηγήθηκαν με Μίτροβιτς (5’) οι Σέρβοι που θα παίξουν τελικό πρόκρισης με τη Βραζιλία.

Ανατροπή… πρόκρισης για Ελβετία. Η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς κέρδισε με 2-1 την Σερβία και θέλει ένα βαθμό στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με την αποκλεισμένη Κόστα Ρίκα για να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τα νοκ-άουτ. Τσάκα (52’) και Σακίρι (90’) έφεραν… τούμπα το ματς στο δεύτερο μέρος και «πλήγωσαν» τους Σέρβους, που δεν κατάφεραν να «χτίσουν» πάνω στο γρήγορο γκολ του Μίτροβιτς (5’). Έτσι, καλούνται πλέον να αποκλείσουν την Βραζιλία στο μεταξύ τους παιχνίδι την τελευταία αγωνιστική

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την Σερβία, η οποία προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Τάντιτς, ο Μίτροβιτς νίκησε κατά κράτος στον αέρα τον Σάαρ και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Σόμερ, «γράφοντας» το 1-0. Η Ελβετία προσπάθησε να αντιδράσει και είχε καλή στιγμή στο 10’ με σουτ του Τζεμαϊλί, το οποίο κόντραρε και πέρασε άουτ.

Η μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Πέτκοβιτς ήρθε στο 30’. Έπειτα από μπαλιά του Ζούμπερ, ο Τζεμαϊλί πλάσαρε από κοντά, ωστόσο ο Στοίκοβιτς με τρομερή επέμβαση κράτησε το 1-0. Η Σερβία αντέδρασε και στο φινάλε του ημιχρόνου είχε σημαντική στιγμή με σουτ του Τάντιτς έξω από την περιοχή, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Η Ελβετία μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και στο 52’ έφερε το σκορ στα ίσια χάρη σε τρομερό σουτ του Τσάκα έξω από την περιοχή. Από εκείνο το σημείο το παιχνίδι πήρε… φωτιά, αφού η Σερβία βγήκε ξανά μπροστά, αφήνοντας όμως αρκετά κενά στα μετόπισθεν.

Στο 58’ οι Ελβετοί «άγγιξαν» την ανατροπή με τρομερό σουτ του Σακίρι έξω από την περιοχή, το οποίο βρήκε στο δοκάρι. Από την πλευρά τους, οι Σέρβοι ζήτησαν πέναλτι στο 72’ σε διπλό μαρκάρισμα στον Μίτροβιτς, όμως ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

Στο 84’ η Ελβετία είχε χαμένο τετ-α-τετ με τον Γκαβράνοβιτς και έξι λεπτά μετά πέτυχε το νικητήριο τέρμα. Μετά από αντεπίθεση, ο Σακίρι έφυγε πίσω από τη σέντρα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ψύχραιμα απέναντι από τον Στοίκοβιτς, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Μάλιστα, πανηγύρισε το γκολ σχηματίζοντας τον αλβανικό αετό, όπως και ο Τσάκα στο γκολ της ισοφάρισης. Ο τελευταίος το έπραξε μπροστά στους Σέρβους οπαδούς, με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να... ηλεκτριστεί.

Σερβία (Μλάντεν Κρστάιτς): Στόικοβιτς, Ιβάνοβιτς, Μιλένκοβιτς, Τόσιτς, Κολάροβ, Μάτιτς, Μιλιβόγεβιτς (81' Ράντονιτς), Κόστιτς (64' Λιάγιτς), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μίτροβιτς, Τάντιτς.

Ελβετία (Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λιχτστάινερ, Σαρ, Ακάνζι, Ροντρίγκες, Μπεχράμι, Τζάκα, Σακίρι, Τζεμαϊλί (73' Εμπολό), Ζούμπερ (93' Ντρμιτς), Σεφέροβιτς (46' Γκαβράνοβιτς).

Η βαθμολογία:

1. Βραζιλία 4 (3-1)
2. Ελβετία 4 (3-2)
3. Σερβία 3 (2-2)
4. Κόστα Ρίκα 0 (0-3)

Τελευταία αγωνιστική: Ελβετία - Κόστα Ρίκα, Βραζιλία - Σερβία




Ομάδες που αφορά: ΕΛΒΕΤΙΑ, ΣΕΡΒΙΑ

Σχολιασμός 30 ημερών

20 σχόλια:

στις 23/06/2018 08:56
Η πιο σιχαμενη κ μπασταρδεμενη εθνικη ομαδα του κοσμου.Αλβανοι,Τουρκοι,Μαροκανοι...α ειναι κ κανα δυο ελβετοι!

στις 23/06/2018 09:48
αφου ρε κολορατσα ....κάνετε το κολοσημα σας .γιατι δεν πεζεται στην βρομοχωρα σας ;;αλλά το ξέχασα όλοι ντρέπεστε που είστε αλβαναρια

στις 23/06/2018 11:43
Jati re pedia panda ta idia?otan o Zeka egine elinas ke forese ta elenika xromata,itan ola meli gala?prin na lete ke na vrizete ,prepi na matete merika pramata.To kserete pu stin ikogenia Shaqiri iparxi 8 nekrus apo tus servus?kserete pu stin ikogenia Xhaka iparxi atoma xamenus edho ke xronia ke kanis den kseri pu exun to tafo tus?Me tetjo pono stin plati ,ti prepi na kanun ? Na tus filane tus servus? Eoxi re pedia!Dio xeri ja enan kefali leme!Simera i ora tis xistorias dulevi ja to kosovo!Telete den thelete!

Sto telos ja sena arsenal 95!Otan i manes sas pigan germania,australia.ameriki ,eginan putanes?Min lete xazomares,epidi ine dropi.Sevasmos se oles tis manades!

στις 23/06/2018 12:18
joel4005 βρηκες και συ να τα πεις αυτα σε ατομα που το μονο επιχειρημα ειναι το ''γαμω τη μανα σου'' και το ποσο κωλορατσα ειναι η αλβανοι ,τι περιμενεις,ελπιζω οταν μεγαλωσουν τα μικρα να καταλαβουν τι μαλακιες γραφανε στο διαδυκτιο,κρυφα απ τους γονεις τους παντα! Οσο για τον Ζεκα εκει δεν τρεχει καστανο γιατι δεν ηταν αλβανος και γιατι εμεις δεν εχουμε πολλους μπασταρδεμενους στην ομαδα ,οποτε ολα καλα...τσαμπα σαλιο χαλας οποτε μαν!

στις 23/06/2018 12:29
xalaxalas,den kseris ti les.Pu to ides fasistiki xeretizmi?Mipos berdeftikes me ton elina pekti tis AEK?I mipos ke aftos itan alvanos i kosovaros ke ekane epitides ja timoria? Gelane ke i petres me ti grafis

στις 23/06/2018 12:59
TI SYMBOLIZEI O AETOS RE MALAKA POLYXERE GIA PES MAS ESY

στις 23/06/2018 13:05
ENO ESEIS TIFONA ME TO SIS KAI ME TOSAS MILATE ANTE PAPARA THA MAS PEIS KAI PITSIRIKADES STIN OMADOULA SOU TON EIXES TON KATIDH MALAKA

στις 23/06/2018 13:06
KAI GIA TON KACHE POY EPAIZE SE MAS KAI ELPIZO NA MIN KSANAPAIKSEI POTE TA IDIA EIPA TOTE

στις 23/06/2018 13:17
Proton .Malkas boris na exis kapion sto spisi su.

Defteron . An den kseris ti ine to nazistiko xeretizmo,den su fteo ego,ftei i tifla su.

Triton. O AETOS simvolizi tin simea tis partidas muo,pu exi gini efialti se kati atoma san esena,pu proi eos to vradi kserete mono malakas,malakas....malakas re malaka

στις 23/06/2018 13:37
αλβανοελβετια!

στις 23/06/2018 13:59
ακομα και οι ιδιοι ντρεπονται που ειναι αλβανοι για αυτο δεν πανε να παιξουν για αυτους..ξερουν οτι ειναι αχρηστοι!! οσο για τον ζεκα σου ειπε κανενας οτι τον θελω στην χωρα μου; επειδη εμεινε χρονια ελλαδα τοτε ειναι ελληνας..λογικα αμα παρω εγω στην νιγηρια και μεινω 10 χρονια η γεννηθω εκει θα ειμαι νιγηριανος..μυαλο!!

στις 23/06/2018 14:16
xalaxalas ή εισαι μαλακας ή το παιζεις ή απλα εχεις προβληματα αντιληψης (αν δε ξερεις τι σημαινει λογω ηλικιας googlaρε το)..ποιος μιλησε για την ΑΕΚ ρε μαστορα??ποιος ειπε οτι δεν εχει η ΑΕΚ οπαδους φασιστες και οτι ο κατιδης δεν εκανε φασιστικο χαιρετισμο?? ποιος μιλησε για τον Κατσε??που κολλανε ολα αυτα??επειδη εσυ δεν εχεις τι να πεις και λες ενα σωρο παπαριες το πας σε εντελως ασχετα θεματα που δεν εχουμε θιξει καν,μπας και ακουστεις!

Μιλας για φασισμο οταν εσυ ο ιδιος φερεσαι εθνικιστικα (ψαξε να δεις τι σημαινει και αυτο) και μονο και μονο οταν λες τον αετο φασιστικο χαιρετισμο λεει πολλα για το ποσο ανιστορητος εισαι αλλα σε δικαιολογω λογω ηλικιας...δε θα σε μαθω εγω ιστορια πιστευω στο σχολειο κανετε και τωρα μπορεις ελευθερα να με βρισεις, χωρις επιχειρηματα για να ανακουφηστεις αλλη μια φορα,οτι και καλα μου την ειπες...καλη συνεχεια ;)

στις 23/06/2018 14:39
grafis merika pragmata pu ke esi o idis den ta pistevis.O zeka mu les egine elinas epidi emine elada tosa xronia.OK!Afta ta pedia pu zun elvetia edo ke 15 xronia den boron na ginun elveti ? oxi dio metra ke dio sta8a.Tora 8es den 8es,mes sti moska ton kerdisan tin servia,ja afto klete.otan epezan mia xara kata tis brazilias ute kuveda.

Paraligu ksexasa,oxi,file den ginese nigerianos,koretai ktl,ise panda elinas ke na ise iperifanos ja tin patrida su pu ke ego tin agapao me oli tin kardia mou.

στις 23/06/2018 16:44
αφου λοιπον δεν ειμαι νιγηριανος ουτε ο ζεκα ειναι ελληνας αρα δεν μπορει να παιξει στην εθνικη ελλαδος! απλα τα πραγματα..τωρα παιζει βελγιο τυνησια και οι τυνησιοι ειναι πιο ασπροι απο τους "βελγους"

στις 23/06/2018 17:50
ΝΑΙ RE PAIZEI STHN ELVETIA O ALLOS KAI PANYGIRIZEI TO GOAL ME TON AETO TON ALVANIKO POU MOSTRAROUN OI ALVANOI ETHNIKISTES-FASISTES SYGNOMI MPERDEYTIKA ONTOS OSO GIA SENA TIFONA IDEOLOGIKI KOUVENTA KANOUME OTI ORA THES NA DEIS TI EIMAI MPOUFE POU THA MOU KANEIS KAI KRITIKH MALAKA

στις 24/06/2018 01:15
Απαράδεκτος ! Κανονικά αν είναι σοβαρή η FIFA πρέπει να τον τιμωρήσει γιατί οι εθνικιστικές μαλακίες δεν εχουν θέση ατο ποδόσφαιρο.

στις 26/06/2018 04:23
Tι γραφετε ρε γκασμαδες προπαιτες που με περισσο θρασος και αμετροεπεια χιλιων καρδιναλιων διανοουμενιστικων αερολογων μας τσαμπουνατε σαν να ανακαλυψατε τον τροχο.Ρε μαλακιδες αριστεροκουλτουριαρεοι ξεκολατε με τις αντιεθνικιστικες φαμφαρες σας και τον φασιστικο τροπο σας.Καταρχην εθνικιστης δεν ειναι απραιτητα και φασιστας.ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ (ΧΙΤΛΕΡ) ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΟΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ (ΣΤΑΛΙΝ),.Η αρχεγονη ελληνικη εννοια του εθνικισμου ερμηνευοταν ως η προσπαθεια των ανθρωπων εθνολογικα να διατηρησουν τα εθιμα τον πολιτισμο και την παραδοση των προγονων τους που εσυ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ αριστερε δεν κανεις..Και δεν εννοω να εχεις τατουαζ την Ακροπολη (ενα παγκοσμιο πολιτισμικο συμβολο) αλλα να επισκεφτεις την Ακροπολη που δεν εχεις πραξει ποτε..ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΑΝΤΛΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΟΠΩΣ Ο PROPHET.Ο ΣΑΚΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ..ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΥΠΟΔΗΛΩΝΟΥΝ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ ΑΛΛΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΑΣΕΒΗ

στις 26/06/2018 04:23
ΜΕ ΑΣΕΒΗ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΕΝΑ ΑΘΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΔΥΝΑΜΙΤΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΞΕΔΡΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΟΥ.Ο ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ.ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΡΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΣΗ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΘΝΟΣΗΜΟ.Η ΙΔΙΑ ΕΛΒΕΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ ΑΝ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΙ FAIRPLAY

στις 26/06/2018 04:28
ΥΓ Ρε παπαρηδες αριστεροκουλτουριαρεοι γιατι μισητε τοσο τον Αρχαιο Ελληνικο πολιτισμο και ιστορια σας?Μηπως επειδη οι προγονοι σας ξερανε καλα μαθηματικα και αστρονομια που εσεις εισαστε με αυτα τα δυο τσακωμενοι απο το σχολειο που σας τα μαθαινανε??τι διαολο ρε φασιστες αριστεροκουλτουριαρεοι της ψολης??

στις 26/06/2018 17:47
eno esi mesa sto epipedo kai tis gnoseis karagiozako pou egrapses ena katevato malakies olokliri ekthesi malaka simfoneis alla prepei na ta peis allios komplexara thn akropoli valtin ston pato sou malaka ethnikofrona ...

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.